NASA oznámila ďalší veľký úspech roveru Perseverance. Dosiahol vrchol okraja krátera Jezero na mieste, ktoré vedecký tím nazýva Lookout Hill. Po náročnom trojmesačnom výstupe, počas ktorého prekonal viac ako 500 výškových metrov, môže rover začať ďalšiu fázu výskumu, kampaň Severného okraja. Tá bude trvať približne rok a jej zámerom je preskúmať nové lokality a zozbierať geologické vzorky, ktoré by mohli pomôcť odhaliť históriu Marsu.

V roku 2018 si NASA vybrala kráter Jezero ako cieľovú lokalitu pre pristátie roveru Perseverance. Kráter bol kedysi dnom starodávneho jazera, ako naznačuje deltakovitá štruktúra na jeho západnom okraji. Táto delta, bohatá na ílové minerály, je ideálnym miestom na hľadanie biosignatúr, stôp minulého (prípadne súčasného) života na Marse. O téme informoval portál Universe Today.

Kampaň Severného okraja

Od svojho pristátia vo februári 2021 absolvoval Perseverance už štyri vedecké kampane. Po preskúmaní dna krátera, delty a uhličitanových hornín na okraji sa teraz púšťa do celkom odlišných geologických útvarov. Aktuálna fáza kampane je pre vedcov obzvlášť vzrušujúca. Podľa projektového vedca Kena Farleyho z Caltechu sa rover presúva z hornín, ktoré sa tvorili počas plnenia krátera sedimentmi pred miliardami rokov k starodávnym horninám vytlačeným počas vzniku krátera.

Farley uviedol, že tieto horniny predstavujú kusy najstaršej kôry Marsu a sú jednými z najstarších hornín v slnečnej sústave. Ich skúmanie by mohlo pomôcť pochopiť, ako Mars vyzeral na samom počiatku. Prvou zastávkou bude vrchol zvaný Witch Hazel Hill. Ide o skalný výbežok so 100-metrovým vrstveným sedimentom, kde každá vrstva predstavuje stránku z knihy dejín Marsu. Po zdolaní tejto oblasti rover zamieri na pláne Lac de Charmes, vzdialené asi 3,2 km južne od okraja.

NASA/JPL-Caltech

Geologická história a potenciálne objavy

Preskúmaním oblasti Lac de Charmes môžu vedci lepšie pochopiť procesy, ktoré formovali povrch Marsu po vzniku krátera. Okraj krátera obsahuje takzvanú megabrecciu. Zvyšky starodávneho podložia rozdrveného počas obrovského nárazu, ktorý vytvoril kráter Jezero asi pred 3,9 miliardami rokov. Táto udalosť sa zhoduje so vznikom veľkej oblasti Isidis Planitia, spojenej s obdobím Noachian, keď bol Mars teplejší, vlhkejší a geologicky aktívny.

Mars v tom čase pripomínal mladú Zem. Povrchové erózie spôsobené tečúcou vodou a riečne údolia naznačujú, že planéta mala potenciál podporovať život. Cieľom misie Perseverance je hľadať biosignatúry z tohto obdobia, aby sa vedci mohli lepšie pozrieť na možnosti existencie života na červenej planéte.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú