Európska komisia (EK) a národné orgány na ochranu spotrebiteľa z 23 členských štátov Únie, Nórska a Islandu v pondelok zverejnili výsledky preverovania webových stránok maloobchodníkov. Kontrola zahŕňala 399 online obchodov, ktoré prevádzkujú maloobchodníci predávajúci rôzne výrobky, od textilu až po elektronický tovar, uviedla EK na svojej internetovej stránke.

Kontrola sa zamerala na tri konkrétne druhy manipulatívnych praktík, ktoré často prinútia spotrebiteľa k výberu, ktorý nemusí byť v jeho najlepšom záujme. Ide o takzvané temné vzorce, a to falošné odpočítavanie zostávajúceho času, webové rozhranie vytvorené tak, aby viedlo spotrebiteľa k nákupu, predplatnému alebo iným voľbám a skryté informácie. Prešetrovanie ukázalo, že 148 webových lokalít obsahovalo najmenej jeden z troch temných vzorcov.

„Z nášho preverovania vyplýva, že takmer 40 percent online obchodov sa na svojich webových stránkach uchyľuje k manipulatívnym praktikám s cieľom využiť zraniteľné miesta spotrebiteľov alebo ich oklamať,“ uviedol eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders.

Národné orgány teraz budú kontaktovať príslušných obchodníkov, aby urobili nápravu na svojich webových stránkach. V prípade potreby podniknú ďalšie kroky v súlade s národnými postupmi. Komisia okrem obchodníkov z tejto kontrolnej akcie kontaktuje aj online obchodníkov identifikovaných v štúdii z roku 2022 o nekalých obchodných praktikách v digitálnom prostredí a požiada ich o nápravu problémov zistených v štúdii. Ide o širšie úsilie EK s cieľom eliminovať temné vzorce.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP