V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Ministerstvo vnútra upozornilo na dlhodobo nevyhovujúci stav vrtuľníkovej techniky na Slovensku. Podľa rezortu je táto situácia akútna a bráni efektívnemu plneniu úloh hasičov, polície či dokonca Horskej záchrannej služby. Na splnenie požiadaviek užívateľov plánuje ministerstvo obstarať minimálne štyri nové vrtuľníky s vyšším výkonom a vhodnou konfiguráciou.

Okrem techniky ministerstvo zdôrazňuje potrebu riešenia problémov s nedostatkom kvalifikovaného letového personálu, ktorý je nevyhnutný pre efektívne využívanie nových strojov.

Nahradenie zastaraných modelov

Plán vlády počíta aj s modernizáciou flotily lietadiel. Jeden zo starších strojov typu Fokker100 má byť nahradený veľkokapacitným lietadlom. Jeho hlavné využitie bude v oblasti repatriačných letov, humanitárnej pomoci či nasadenia záchranných modulov na Slovensku aj v zahraničí. Druhý Fokker100 bude nahradený menším lietadlom s kapacitou do deväť pasažierov. Tento viacúčelový stroj má pokryť potreby rýchlych policajných nasadení, prepravy pacientov či menších štátnych delegácií.

Takáto kombinácia flotily umožní flexibilnejšie plniť strategické úlohy a zároveň optimalizovať prevádzkové náklady. Do plánov ministerstva patrí aj výstavba odbavovacieho terminálu pre štátne lety a zahraničné delegácie na bratislavskom letisku. Minister Matúš Šutaj Eštok má do marca 2025 predložiť koncepciu jeho výstavby. Súčasťou návrhu bude administratívne zázemie a priestory pre údržbu leteckej techniky.

vrtulník, technika, oblaky
Pixabay

Financovanie modernizácie

Minister vnútra ocenil túto dohodu so šéfom rezortu obrany Robertom Kaliňákom, podľa ktorej by časť financií z dvoch percent HDP vyčlenených na obranu mohla byť použitá na civilné projekty ministerstva vnútra. Tieto prostriedky by mohli pokryť nákupy novej leteckej techniky, ako aj výstavbu terminálu či ochranu perimetra.

Optimalizácia a modernizácia flotily lietadiel a vrtuľníkov má pre Slovensko veľmi dôležitý význam. Nové stroje umožnia nielen rýchlejšiu a efektívnejšiu reakciu na lokálne aj globálne krízové situácie, ale taktiež sa zlepší preprava zraniteľných osôb a zvýši sa počet nasadení na rok. Plán do roku 2035 tak predstavuje nielen technickú obnovu, ale aj krok smerom k vyššej flexibilite a bezpečnosti.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú