V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

V Británii boli zaznamenané ďalšie dva prípady nákazy mpox, známeho tiež ako opičie kiahne. Títo dvaja pacienti mali kontakt s prvou infikovanou osobou, ktorá sa nedávno vrátila z Afriky. Trojica ľudí je v súčasnosti hospitalizovaná v Londýne, kde podstupuje liečbu. Podľa britskej Agentúry pre zdravotnú bezpečnosť (UKHSA) je riziko rozsiahleho šírenia v krajine zatiaľ nízke, pretože sa ochorenie prejavilo v uzavretej domácej skupine.

Susan Hopkinsová z UKHSA uviedla, že mpox sa rýchlo šíri v domácnostiach s tesným kontaktom. Takže nie je prekvapivé, že zaznamenali ďalšie prípady v jednej domácnosti. Tento prenos sa považuje za prvý lokálny výskyt nového variantu mpox mimo Afriky, odkedy Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila medzinárodný stav ohrozenia v súvislosti s týmto vírusom.

Choroba z Afriky sa rozšírila do Európy

Mpox, donedávna označovaný ako opičie kiahne, sa vyskytuje v západnej a strednej Afrike už niekoľko desaťročí. Väčšie rozšírenie choroby do iných oblastí sveta nastalo v roku 2022, keď sa objavili prípady v Európe, Spojených štátoch a ďalších regiónoch. Minuloročná vlna nákazy postupne ustúpila, no prípady sa ďalej sporadicky objavovali v rôznych krajinách.

Teraz však bol v Británii potvrdený nový variant mpox označený ako Clade 1b, ktorý predstavuje vyššie riziko pre verejné zdravie. Tento variant bol zistený aj vo Švédsku a Nemecku. WHO preto vyzýva európske štáty na rýchlu akciu a monitoring, aby sa obmedzilo ďalšie šírenie nákazy.

opičie kiahne
Pixabay

Prenos a symptómy mpox

Mpox je vysoko nákazlivý v prípade blízkeho kontaktu, vrátane fyzického kontaktu a zdieľania uzavretých priestorov. Choroba sa môže prenášať aj pri sexuálnych stykoch. Symptómy zahŕňajú vyrážky, horúčku, zimnicu, opuch lymfatických uzlín, vyčerpanosť, bolesti svalov a hlavy, ako aj respiračné príznaky. Napriek tomu, že úmrtia na mpox sú v krajinách s kvalitným zdravotníctvom zriedkavé, choroba môže mať u niektorých pacientov ťažší priebeh.

Zistenie nového variantu mpox a jeho prenos mimo Afriky si vyžaduje zvýšenú ostražitosť zo strany zdravotníckych orgánov. WHO upozorňuje, že v prípade nového variantu by krajiny mali byť pripravené na okamžité opatrenia. Sústrediť sa treba na prevenciu šírenia a rýchle zásahy pri detekcii nových prípadov. Nové prípady ukazujú, že hoci šírenie ochorenia zostáva relatívne obmedzené, je dôležité monitorovať lokálne prenosy a zamerať sa na ochranu rizikových skupín.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú