V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v pondelok oznámila zníženie prognózy rastu svetového dopytu po rope na rok 2025, čím reaguje na slabšie ekonomické údaje z prvého štvrťroka, pretrvávajúcu neistotu na globálnych trhoch a zavedenie nových dovozných ciel zo strany Spojených štátov amerických.

V najnovšej mesačnej správe OPEC uvádza, že globálny dopyt po rope by mal v roku 2025 vzrásť v priemere o 1,3 milióna barelov denne. To predstavuje zníženie o 150-tisíc barelov denne oproti marcovej prognóze. Hoci dopyt bude naďalej stúpať, organizácia predpokladá, že tempo rastu bude pomalšie, ako sa pôvodne očakávalo, čo odzrkadľuje zvýšenú volatilitu v oblasti svetového obchodu a energetiky.

Clá a globálny obchod vplývajú na trhy

Organizácia zároveň znížila aj svoje prognózy globálneho hospodárskeho rastu pre aktuálny aj nasledujúci rok. Ako dôvod uvádza vývoj v medzinárodnom obchode. „Svetová ekonomika vykazovala začiatkom roka stabilný trend rastu, avšak nedávna dynamika súvisiaca s obchodom vniesla do krátkodobého výhľadu globálneho hospodárskeho rastu vyššiu neistotu,“ konštatuje OPEC vo svojej správe.

Zavádzanie nových dovozných ciel v Spojených štátoch predstavuje významný faktor, ktorý ovplyvňuje očakávania vývoja globálneho dopytu po rope. Tieto opatrenia môžu podľa OPEC spomaliť obchod, ovplyvniť výrobnú činnosť v niektorých regiónoch a tým aj spotrebu energií vrátane ropy. Organizácia sleduje situáciu s obavami, najmä preto, že USA sú jedným z kľúčových hráčov na globálnom trhu.

ropa, rara, ropovod
TASR

Riziká pre budúcnosť

Znížená prognóza od OPEC-u prichádza v čase, keď sa globálne trhy snažia stabilizovať po období inflácie, rastúcich úrokových sadzieb a pretrvávajúcich geopolitických napätí. Organizácia tiež pripomína, že hoci je rast dopytu stále očakávaný, na horizont sa čoraz viac dostávajú neistoty a potenciálne riziká, ktoré môžu ovplyvniť vývoj v nadchádzajúcich mesiacoch.

Zmena predpovedí OPEC-u bude pozorne sledovaná investormi aj vládami, ktoré budú musieť prispôsobiť svoje energetické stratégie a rozpočty novým očakávaniam. Vývoj na rope sa tak opäť stáva ukazovateľom ekonomického zdravia a stability v globálnom meradle.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP