V tomto texte boli použité materiály TASR.

Olympijské hry v Paríži, ktoré sa uskutočnia od 26. júla do 11. augusta, čelia zvýšenému riziku kybernetických útokov. Znepokojujúcu informáciu priniesla nová štúdia fínskej spoločnosti WithSecure, ktorá sa špecializuje na kybernetickú bezpečnosť.

Experti varujú, že hlavným cieľom útočníkov bude pravdepodobne narušenie sietí organizátorov a zašifrovanie dôležitých dát. Hoci primárne siete olympiády sú dobre zabezpečené, externé siete sú vystavené strednému riziku narušenia. WithSecure preto dôrazne odporúča organizátorom, aby sa na tieto potenciálne hrozby dôkladne pripravili.

Analýza identifikovala tri hlavné skupiny možných útočníkov: štátom podporované skupiny, nezávislých „haktivistov“ a bežných kyberzločincov. Haktivistické skupiny, často organizované prostredníctvom aplikácie Telegram, by mohli zahltiť webové stránky požiadavkami a znefunkčniť ich.

Za hlavný zdroj potenciálnych hrozieb je považované Rusko, no medzi rizikovými krajinami figuruje aj Čína, Severná Kórea a Irán. Zvýšené riziko útokov súvisí so súčasnými „geopolitickými turbulenciami“. Napätie vyvoláva najmä skutočnosť, že ruskí a bieloruskí športovci sa môžu zúčastniť hier len pod neutrálnou vlajkou, bez spojitosti s armádou a bez účasti na otváracom ceremoniáli.

„Najväčšiu hrozbu pre úspešný a bezproblémový priebeh olympijských hier takmer určite predstavujú ruskí štátni aktéri, ktorí sú schopní a majú v úmysle ohroziť hry aj Francúzsko,“ uvádza sa v správe.

Táto situácia podčiarkuje dôležitosť kybernetickej bezpečnosti v kontexte veľkých medzinárodných športových podujatí. Organizátori olympiády v Paríži tak stoja pred výzvou nielen zabezpečiť hladký priebeh športových súťaží, ale aj ochrániť digitálnu infraštruktúru pred sofistikovanými kybernetickými hrozbami.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP