V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Nové clá na dovoz tovarov do Spojených štátov vstúpia do platnosti ihneď po ich oficiálnom oznámení americkým prezidentom Donaldom Trumpom v stredu 2. apríla. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na hovorkyňu Bieleho domu Karoline Leavittovú. „Podľa mojich informácií budú clá oznámené zajtra platiť okamžite,“ uviedla Leavittová v utorok s tým, že o tejto téme práve hovorila priamo s Trumpom.

Americký prezident už predtým zaviedol zvýšené clá na oceľ a hliník a avizoval aj 25-percentné clo na dovoz osobných a ľahkých nákladných vozidiel. Nové opatrenia sú súčasťou širšieho plánu nazvaného „Deň oslobodenia“, v rámci ktorého Trump predstaví globálnu stratégiu recipročných ciel. Clá vníma ako nástroj na podporu domáceho priemyslu a kompenzáciu daňových škrtov, no odborníci varujú pred negatívnymi dopadmi, ako sú narušenie dodávateľských reťazcov, rast cien a potenciálne straty pracovných miest v USA.

Zvýšené clá na oceľ, hliník aj automobily

Trump po svojom návrate do Bieleho domu 20. januára oznámil sériu ochranných opatrení pre americký priemysel. Medzi ne patrí zavedenie vyšších ciel na oceľ a hliník, ako aj clo vo výške 25 % na osobné automobily a ľahké nákladné vozidlá.

Okrem toho Trump avizoval, že v stredu predstaví komplexný plán globálnych recipročných ciel, ktorý označil za „Deň oslobodenia“. Podľa neho clá pomôžu Spojeným štátom zvýšiť príjmy a kompenzovať zníženie daní. Prezident tiež tvrdí, že opatrenia povedú k oživeniu amerického priemyslu, ktorý sa v posledných desaťročiach nachádza v útlme.

Pixabay
Obavy z negatívnych dopadov na ekonomiku

Hoci Trump vidí clá ako nástroj na posilnenie ekonomiky, kritici varujú, že môžu mať opačný efekt. Odborníci upozorňujú, že zavedenie ciel môže narušiť globálne dodávateľské reťazce, zvýšiť infláciu a v konečnom dôsledku ohroziť pracovné miesta v Spojených štátoch.

Mnohé americké firmy a obchodní partneri USA už v minulosti vyjadrili obavy z protekcionistických opatrení, ktoré môžu viesť k odvetným krokom zo strany iných krajín. Napätie na svetových trhoch tak zostáva vysoké a investori pozorne sledujú vývoj situácie, ktorá môže ovplyvniť medzinárodný obchod aj ekonomický rast.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP