Postupné vytváranie bezpapierového štátu, odstraňovanie byrokracie a proaktívna komunikácia štátu s občanmi a podnikateľmi v prioritných životných situáciách v digitálnej podobe. Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) to považuje za jeden z kľúčových cieľov svojho rezortu.

„Podnikatelia ani občania už nebudú viac chodiť po úradoch, nebudú zháňať papiere, nebudú si pýtať od úradov výpisy, ktoré budú nosiť na iné úrady. Údaje si vymenia úrady medzi sebou elektronicky,“ povedala vo štvrtok vicepremiérka v úvode dvojdňovej IT konferencie Jarná ITAPA 2022. „Štát cez životné situácie občanov bude rozoznávať ich potreby a ponúkne im riešenia,“ uviedla Remišová.

Pripomenula najväčšie rušenie celkovo 21 výpisov a potvrdení, pričom od začiatku tohto roka je zrušených trinásť a ďalšie pribúdajú. „Medzi zrušenými výpismi sú napríklad kópia rodného listu, ktorú si úrady pýtali viac ako 1,6-milióna krát, kópia sobášneho listu, ktorú na úradoch museli ľudia predkladať 112-tisíc krát ročne. Benefity zrušenia výpisov už pociťujú aj podnikatelia, ktorí nemusia predkladať potvrdenie o pridelení IČO alebo výpis z registra exekúcií,“ priblížila ministerka.

V rámci „veľkého upratovania“ v štátnom IT podľa Remišovej ušetrili 72 miliónov eur, pričom podľa nej „upratali“ tie najdôležitejšie služby v štáte. „Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby postupne preberá pod svoju kontrolu kľúčovú infraštruktúru v štáte tak, aby štát mal know-how a mal infraštruktúru hlavne vo svojich kritických informačných systémoch,“ dodala vicepremiérka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú