V rámci najnovšieho prejavu podpory pre zakladateľa internetového portálu WikiLeaks, ktorého Spojené štáty obviňujú zo špionáže, si mexickí predstavitelia uctili rodinu Juliana Assangea, píše agentúra AFP.

Starostka metropoly Mexiko Claudia Sheinbaumová označila Assangea za „váženého hosťa“ a jeho otcovi Johnovi Shiptonovi i bratovi Gabrielovi odovzdala symbolický kľúč od mesta.

Assange stelesňuje boj „Dávida proti Goliášovi“, povedal hovorca mexického prezidenta Andresa Manuela Lópeza Obradora a zároveň ocenil boj tohto Austrálčana za „slobodu prejavu“.

Assangeova rodina dostala aj pozvanie na účasť na oslavách mexického Dňa nezávislosti, ktoré sa uskutočnia tento týždeň. Prezident republiky López Obrador ponúkol Assangeovi (51) azyl, pripomína AFP. Zakladateľ WikiLeaksu sa v súčasnosti nachádza v prísne stráženej väznici v Británii, kde bojuje proti svojmu vydaniu do Spojených štátov.

V júli ľavicovo orientovaný mexický prezident uviedol, že sa za Assangea prihováral u amerického prezidenta Joea Bidena s tým, že Austrálčan sa nedopustil nijakého závažného zločinu.

V prípade uznania za vinného z porušenia amerických zákonov o špionáži zverejnením dôverných vojenských a diplomatických dokumentov spojených s vojnami v Iraku a Afganistane z roku 2010 môže Assange vo väzení stráviť celé desaťročia.

USA trvá na vydaní

Assange sa nachádza vo väznici Belmarsh v Londýne od roku 2019, keď ho zatkli po takmer siedmich rokoch strávených na veľvyslanectve Ekvádora, kde mu boli poskytli azylovú ochranu.

Spojené štáty žiadajú o jeho vydanie v súvislosti s obvineniami zo sprisahania, z nelegálneho preniknutia do vládnych počítačov a porušenia zákona o špionáži v súvislosti so zverejnením tajných dokumentov. Na webovej stránke WikiLeaks sa tieto materiály objavili v rokoch 2010–11. Assange všetky previnenia odmieta.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP