Objednávky amerického výrobcu lietadiel Boeing v marci ožili. Pomohla tomu významná dohoda o dodávkach pre leteckú spoločnosť Southwest Airlines, ktorá vykompenzovala ďalšie kolo rušenia objednávok strojov 737 Max.

Spoločnosť Boeing v utorok informovala, že v marci získala objednávky na 196 lietadiel, vrátane objednávky 100 strojov zo strany prepravcu Southwest Airlines. Zároveň však evidovala zrušenie objednávok na 156 lietadiel. Napríklad letecká spoločnosť Turkish Airlines zrušila väčšinu objednávok na 50 strojov Max. Čisté nové objednávky na 40 lietadiel v marci znamenajú, že za prvý kvartál má Boeing nové objednávky na 76 strojov.

Objednávky Boeingu sa v posledných dvoch rokoch prepadli. Najprv bolo dôvodom uzemnenie všetkých strojov 737 Max po dvoch nehodách týchto lietadiel. Neskôr pokles objednávok spôsobila pandémia, ktorá zastavila globálnu leteckú dopravu aj dopyt leteckých firiem po nových strojoch. Letecká doprava ožíva vďaka distribúcii účinných vakcín proti koronavírusu, ale zostáva pod úrovňou z obdobia pred pandémiou.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom