V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Americká technologická spoločnosť Nvidia, známa ako najväčší svetový výrobca čipov pre umelú inteligenciu, ohlásila masívny investičný plán v Spojených štátoch. V priebehu nasledujúcich štyroch rokov chce v spolupráci s kľúčovými partnermi vybudovať AI infraštruktúru v hodnote až 500 miliárd dolárov, čo predstavuje približne 439,5 miliardy eur. Oznámenie prišlo v pondelok a potvrdilo trend presunu čipovej výroby do USA na pozadí meniacich sa globálnych obchodných vzťahov.

V centre tohto plánu je výroba nových AI čipov Blackwell, ktoré budú produkované v továrni taiwanskej spoločnosti TSMC v americkom meste Phoenix, Arizona. Okrem toho budú superpočítače vyrábané aj v Texase, a to firmami Foxconn a Wistron, ktoré sú známe ako významní zmluvní výrobcovia pre viacero svetových technologických značiek. Výroba sa má spustiť v priebehu 12 až 15 mesiacov, čo znamená, že Nvidia mieri k rýchlemu štartu expanzie na domácom trhu.

Reakcia na rastúci dopyt a colnú politiku USA

Rozšírenie americkej výroby nám pomôže lepšie uspokojiť neuveriteľný a rastúci dopyt po čipoch umelej inteligencie a superpočítačoch,“ vyhlásil generálny riaditeľ Nvidie Jensen Huang. AI technológie dnes čoraz viac poháňajú inovácie v oblastiach ako autonómne systémy, zdravotníctvo, vývoj liekov, spracovanie dát či tvorba generatívneho obsahu.

Doteraz Nvidia vyrábala väčšinu svojich procesorov na Taiwane, čo sa však s narastajúcim geopolitickým napätím a novou colnou politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa začína meniť. Firma sa tak pridáva k rastúcemu zoznamu technologických gigantov, ktorí presúvajú kľúčové časti výroby späť do USA s cieľom minimalizovať obchodné riziká a zvýšiť kontrolu nad dodávateľským reťazcom.

NVIDIA

Strategický krok pre budúcnosť AI a americkej výroby

Táto investícia nie je len ekonomickým rozhodnutím, ale aj strategickým krokom pre budúcnosť americkej technologickej suverenity. Nvidia tak reaguje nielen na aktuálny boom umelej inteligencie, ale aj na požiadavky trhu a vlády na zvýšenie domácej výrobnej kapacity v oblasti polovodičov.

Ak sa projekt zrealizuje podľa plánu, môže ísť o jednu z najväčších technologických investícií v histórii USA. Nvidia tým zároveň vysiela jasný signál, že AI nie je len trend, ale kľúčová priemyselná oblasť budúcnosti, ktorá si vyžaduje robustnú infraštruktúru a silné výrobné zázemie priamo na domácom území.

Vstup do novej éry tak Nvidia začína s ambíciou nielen vyvíjať AI technológie, ale aj tvoriť ich priamo na americkej pôde, čím posilňuje strategickú pozíciu Spojených štátov v oblasti digitálnych technológií a výpočtovej sily.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP