V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Vláda SR v stredu schválila s pripomienkami rozsiahlu novelu zákona o energetike, ktorá prináša zásadné úpravy do fungovania trhu s elektrinou. Zmeny sa dotýkajú najmä účastníkov trhu, distribučných spoločností a spotrebiteľov, ktorí budú môcť jednoduchšie zdieľať elektrinu medzi sebou.

Jednou z najdôležitejších noviniek je zavedenie novej činnosti organizátora zdieľania. Tento subjekt bude mať za úlohu sprostredkovať a uľahčovať proces zdieľania elektriny medzi odberateľmi. Cieľom je podporiť rozvoj komunitnej energetiky a odstrániť administratívne prekážky, ktoré doteraz bránili efektívnemu využívaniu tejto možnosti. Novela zároveň zakazuje dodávateľom podmieňovať uzavretie zmluvy o dodávke elektriny zákazom zdieľania alebo obmedzením množstva zdieľanej energie.

Prevádzkovatelia sietí budú musieť zverejňovať viac informácií

Distribučné spoločnosti čaká viacero nových povinností. Budú musieť verejne zverejňovať údaje o počte prijatých a odmietnutých žiadostí o pripojenie, informácie o dostupnej kapacite a jej výpočte, podmienkach rezervácie a spôsobe podania žiadostí v elektronickej forme. Tieto opatrenia majú zvýšiť transparentnosť a dostupnosť distribučnej infraštruktúry.

Novela počíta aj s možnosťou priamej podpory výroby elektriny z jadrového paliva po roku 2027. Zavádza mechanizmus tzv. vyrovnávacieho režimu, ktorý má výrobcom garantovať stabilné výnosy, no zároveň obmedzí ich maximálne trhové zisky. Cieľom je zabrániť nadmernému profitovaniu na úkor spotrebiteľov. Účasť na tomto systéme bude dobrovoľná a podmienená schválením Európskou komisiou.

Julian Stratenschulte/TASR/DPA

Novela prináša aj transpozíciu európskych pravidiel

Navrhovaná legislatíva transponuje požiadavky EÚ týkajúce sa dizajnu vnútorného trhu s elektrinou, ako aj pravidiel pre trh s obnoviteľným plynom a vodíkom. Zahŕňa napríklad úpravu certifikácie prevádzkovateľov vodíkovej siete a pravidlá fungovania trhu s vodíkom. Napriek rozsiahlemu pripomienkovaniu – predložených bolo viac než 1000 pripomienok – sa 85 z nich nepodarilo odstrániť.

Ministerstvo hospodárstva predložilo návrh na rokovanie vlády aj napriek nesúhlasu významných zamestnávateľských organizácií, ako sú Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR, Republiková únia zamestnávateľov, Asociácia priemyselných zväzov a dopravy a Klub 500. Rezort zdôvodnil, že mnohé pripomienky presahovali rámec legislatívneho zámeru a ich zapracovanie si vyžaduje širšiu odbornú diskusiu. Novela teraz smeruje do Národnej rady SR, kde sa rozhodne o jej konečnej podobe.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP