V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Britský ropný a plynárenský koncern Shell oznámil za prvý štvrťrok 2025 pokles zisku o 28 %, no napriek tomu prekonal očakávania analytikov a potvrdil pokračovanie v masívnom spätnom odkúpe akcií. Spoločnosť tak aj v čase slabších výsledkov zachováva dôveru investorov a drží sa svojej stratégie návratu kapitálu akcionárom.

Upravený čistý zisk Shellu dosiahol za prvé tri mesiace roka 5,58 miliardy dolárov (v prepočte 4,91 miliardy eur), čo znamená medziročný pokles o viac než štvrtinu. Pred rokom firma v rovnakom období dosiahla zisk 7,56 miliardy USD. Napriek tomu výsledky prekonali očakávania analytikov, ktorí predpovedali zisk okolo 4,96 miliardy dolárov.

Podobný trend sa prejavil aj pri ukazovateli EBITDA (zisk pred úrokmi, zdanením a odpismi), ktorý medziročne klesol zo 18,71 miliardy USD na 15,25 miliardy USD. Tržby spoločnosti sa mierne znížili z 72,48 miliardy dolárov na 69,23 miliardy USD

Spätné odkupy akcií pokračujú už 14. kvartál

Napriek poklesu ziskov si Shell zachováva agresívnu politiku odkupu vlastných akcií, ktorá sa ukazuje ako dôležitý nástroj na udržiavanie hodnoty spoločnosti na burze. Vedenie Shellu oznámilo, že v nasledujúcich troch mesiacochplánuje odkúpiť akcie za 3,5 miliardy USD.

Týmto rozhodnutím Shell pokračuje v trende, ktorý trvá už 14. kvartál po sebe, pričom každé štvrťročie odkúpil akcie minimálne za 3 miliardy dolárov. Tento krok zároveň vysiela signál, že spoločnosť napriek slabšiemu kvartálu neupúšťa od cieľa zvyšovať výnosy pre akcionárov.

Shell

Investície sa škrtajú, Shell volí opatrnosť

Koncern tiež znížil investičné plány na rok 2025. Aktuálne počíta s ročnými výdavkami v rozmedzí 20 až 22 miliárd dolárov, čo je o niečo menej než predchádzajúce odhady. Tento krok odráža opatrnejší prístup v neistom globálnom prostredí, najmä vzhľadom na kolísanie cien ropy a plynu, rastúce náklady a geopolitické riziká.

Hoci spoločnosť čelí poklesu výnosov, jej stratégia ukazuje silnú orientáciu na udržiavanie dôvery investorovprostredníctvom spätných odkupov a kontrolovaných investícií. V čase, keď mnoho energetických gigantov zápasí s prechodom na zelené technológie a tlakmi na znižovanie emisií, Shell sa snaží zachovať stabilitu a predvídateľnosť svojho podnikania.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP