V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Napätie medzi Estónskom a Ruskom sa opäť vystupňovalo po tom, čo estónske námorníctvo v utorok 14. mája zasiahlo proti ropnému tankeru Jaguar, ktorý bol nedávno zaradený na britský sankčný zoznam ako súčasť takzvanej ruskej tieňovej flotily. Loď sa podľa estónskych úradov plavila bez štátnej vlajky, odmietla spoluprácu a nakoniec unikla do ruských vôd.

Incident sa odohral neďaleko estónskeho ostrova Naissaar pri Tallinne. Estónske námorníctvo kontaktovalo tanker Jaguar v podvečerných hodinách a pokúsilo sa overiť jeho dokumenty a právny štatút. Podľa veliteľa estónskeho námorníctva Iva Värka sa plavidlo pohybovalo bez štátnej príslušnosti, čo vyvolalo podozrenia a oprávnene viedlo k pokusu o zásah.

„Plavidlo odmietlo spolupracovať a pokračovalo vo svojej ceste smerom k Rusku. Vzhľadom na to, že sa neplavilo pod žiadnou vlajkou, použitie sily vrátane vstupu na palubu plavidla sa považovalo za zbytočné,“ vysvetlil Värk. Estónska pobrežná hliadka preto eskortovala loď do ruských vôd, kde už na zásah nebol právny ani praktický priestor.

Tieňová flotila a ruská reakcia

Tanker Jaguar sa ocitol na sankčnom zozname Spojeného kráľovstva len pred niekoľkými dňami ako jedno z približne 100 plavidiel využívaných Ruskom na obchádzanie medzinárodných sankcií. Západné krajiny označujú tieto lode ako súčasť tieňovej flotily, ktorá je podozrivá z utajených operácií s ruskou ropou mimo bežných regulačných mechanizmov.

Po incidente došlo k ďalšiemu vyostreniu situácie. Ruské stíhacie lietadlo Suchoj Su-35 narušilo estónsky vzdušný priestor, čo podnietilo reakciu v podobe vyslania portugalských stíhačiek F-16, ktoré sú v Estónsku nasadené v rámci NATO. Podľa ruskej štátnej propagandy bolo lietadlo vyslané, aby zabránilo zadržaniu tankera.

Youtube/Screenshot, E5

Politická reakcia a obvinenia

Na incident reagoval aj estónsky minister zahraničných vecí Margus Tsahkna, ktorý na sociálnej sieti X napísal: „Rusko musí čeliť prísnejším a rýchlejším sankciám. Po informačnej operácii, ktorá nasledovala neskôr, sa zistilo jasné napojenie Ruska na tieňovú flotilu.“ Zároveň upozornil na nevyhnutnosť jednotného postupu Západu proti obchádzaniu sankcií.

Zaujímavé je, že loď vo štvrtok kotvila pod vlajkou afrického Gabonu pri ruskom prístave Primorsk, čo poukazuje na častú prax používania tzv. vlajok pohodlia, ktorými sa maskuje skutočné vlastníctvo a trasy lodí.

Tanker Jaguar nie je prvým prípadom, keď sa Estónsko rozhodlo zasiahnuť proti plavidlám smerujúcim do Ruska. 11. apríla zadržalo ropný tanker Kiwala, ktorý sa taktiež plavil bez vlajky. V tomto prípade však posádka spolupracovala a loď bola po dvoch týždňoch prepustená.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP