V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Nemecký exportný priemysel sa v novembri dočkal prvého zlepšenia očakávaní po polroku nepriaznivého vývoja. Podľa prieskumu renomovaného ekonomického inštitútu Ifo sa ukazovateľ exportných očakávaní zvýšil z októbrových -6,5 bodu na -5,9 bodu. Napriek tomu, že tento výsledok zostáva v negatívnom pásme, ide o pozitívny signál, ktorý poukazuje na zlepšujúce sa vyhliadky v odvetví.

Klaus Wohlrabe, vedúci prieskumov Ifo uviedol, že nálada exportérov zostáva ovplyvnená neistotou ohľadom budúcej obchodnej politiky Spojených štátov pod vedením prezidenta Donalda Trumpa. Zhodnotenie dolára po amerických voľbách však poskytuje určitú výhodu, pretože zvyšuje konkurencieschopnosť nemeckých výrobkov na americkom trhu.

Obavy z protekcionizmu

Donald Trump počas svojej predvolebnej kampane vyhlásil, že chce zvýšiť clá na tovar z Európskej únie, čo by mohlo zasiahnuť nemeckú ekonomiku. USA sú totiž najväčším importérom nemeckých produktov, a akékoľvek obmedzenia by mohli mať vážne dôsledky. Nedávne oznámenie o plánoch zaviesť vyššie clá na tovar z Kanady, Mexika a Číny však naznačuje, že jeho administratíva plánuje rázne presadzovať protekcionistickú politiku.

Tieto kroky môžu motivovať americké firmy, aby pred zavedením ciel zvýšili objednávky zahraničných tovarov. Analytici preto očakávajú, že nemecký export do USA by sa mohol v najbližších mesiacoch krátkodobo zvýšiť. Okrem obchodných hrozieb z USA čelí nemecký export aj ďalším výzvam. Spomalenie globálnej ekonomiky a neistota spojená s geopolitickými konfliktmi narúšajú stabilitu dlhodobých obchodných vzťahov. Napriek tomu však mnohé nemecké spoločnosti vyhľadávajú nové trhy, aby diverzifikovali svoje obchodné aktivity a znížili závislosť na USA.

 

sklad, export, kontajner
Pixabay

Opatrný optimizmus

Zlepšenie nálady v novembri naznačuje, že nemeckí exportéri sú schopní adaptovať sa na meniace sa podmienky na trhu. Firmy očakávajú, že výhodná situácia so zhodnoteným dolárom môže kompenzovať časť obchodných bariér, ktoré by mohli nastať v dôsledku nových ciel.

Ako sa situácia vyvinie, bude závisieť od konkrétnych krokov americkej administratívy a schopnosti európskych exportérov reagovať na nové výzvy. Jedno je však isté. Nemecký exportný priemysel stojí na prahu zmeny a bude potrebovať flexibilitu a odhodlanie, aby sa vyrovnal s tým, čo príde.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú