V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Nemecké ministerstvo hospodárstva rázne odmietlo slová amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý krajinu označil za príklad pre obnovu uhoľných elektrární. V skutočnosti sa Nemecko usiluje o presne opačný smer – uhlie chce úplne opustiť do roku 2038, pričom zvažuje aj možnosť, že tak urobí ešte skôr. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

„Nové uhoľné elektrárne sa nebudú stavať. Namiesto toho bolo v roku 2024 odstavených 18 uhoľných elektrární,“ uviedla hovorkyňa nemeckého ministerstva hospodárstva. Tieto vyjadrenia prichádzajú ako reakcia na Trumpovo utorkové vystúpenie v Bielom dome, kde v prítomnosti baníkov podpísal nariadenie na podporu „krásneho amerického čistého uhoľného priemyslu“.

Trump poveril federálne agentúry, aby zrušili obmedzenia brániace ťažbe a vývozu uhlia. V prejave zároveň uviedol, že USA potrebujú energiu z uhlia aj na napájanie dátových centier pre umelú inteligenciu a argumentoval tým, že staršie uhoľné elektrárne budú naďalej potrebné a zachované.

Dezinformácie o nemeckej energetike

Americký prezident vo svojom prejave zmienil Nemecko ako krajinu, ktorá podľa neho obnovuje uhoľný sektor. Tvrdil, že sa tam „otvárajú nové uhoľné elektrárne“, a že krajina sa „stala tak zelenou, že takmer skrachovala“, čím narážal na problémy súvisiace s prechodom na obnoviteľné zdroje energie. Podľa Trumpa sa Nemecko obrátilo späť k uhliu po tom, čo veterná energia zlyhala, pretože „vietor príliš nefúkal“.

Tieto vyjadrenia však podľa nemeckého ministerstva a správy agentúry DPA nezodpovedajú realite. Posledná nová uhoľná elektráreň v Nemecku bola uvedená do prevádzky ešte v roku 2020 a odvtedy krajina urobila viaceré kroky smerom k dekarbonizácii.

Pixabay

Nemecko má v súčasnosti jasne nastavený plán – do roku 2038 úplne prestať využívať uhlie na výrobu energie, a zároveň je otvorené možnosti, že tento termín ešte urýchli. O tom, že odchod od uhlia nie je len politickým sľubom, svedčia aj reálne kroky: odstavovanie elektrární, investície do obnoviteľných zdrojov, modernizácia sietí a podpora zelenej transformácie priemyslu.

Biden a Trump o budúcnosti energie

Trumpove vyjadrenia a nové nariadenia prichádzajú v ostrom kontraste s postojom jeho predchodcu. Prezident Joe Biden ešte v roku 2024 počas klimatického summitu OSN v Baku vyhlásil, že revolúcia v oblasti čistej energie je nezvratná.

Jeho administratíva podporovala investície do solárnej a veternej energie, elektromobilov a udržateľnej infraštruktúry. Trump sa však opäť vracia k uhlím poháňanému modelu z minulosti, pričom ako inšpiráciu spomína Nemecko – ktoré však v skutočnosti robí pravý opak.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP