Nemecká spolková vláda dá k dispozícii ďalších 10 miliárd eur investičnému fondu pre budúce technológie, ktorý sa zameria na startupy. Oznámili to stredu minister financií Olaf Scholz a hospodárstva Peter Altmaier.

Fond sa zameria na začínajúce podniky, tzv. startupy, vo fáze rastu s vysokými kapitálovými požiadavkami, uviedli ministri.

„V nasledujúcich rokoch budeme s našimi existujúcimi finančnými nástrojmi spolupracovať so súkromnými investormi na poskytnutí rizikového kapitálu pre začínajúce podniky v hodnote viac ako 50 miliárd eur,“ povedal Altmaier.

Scholz v stredu sľúbil, že urobí všetko čo je potrebné, aby Nemecku pomohol dostať ekonomiku z krízy vyvolanej pandémiou nového koronavírusu. Vláda kancelárky Angely Merkelovej v stredu zároveň schválila zvýšenie rozpočtových výdavkov o ďalších 60 miliárd eur, ktoré budú financované z nového dlhu. Tohtoročné čisté pôžičky Nemecka tak stúpnu na viac ako 240 miliárd eur.

Scholz zdôraznil, že Berlín je pripravený pokračovať v masívnych deficitných výdavkoch, pretože najväčšia európska ekonomika bojuje s treťou vlnou pandémie ochorenia COVID-19. Nemecko by tie6 malo čoskoro urýchliť svoj doteraz relatívne pomalý očkovací program.

Scholz tiež zverejnil návrh rozpočtu na budúci rok, v ktorom počíta s čistým novým dlhom vo výške 81,5 miliardy eur. Parlament by tak musel tretí rok po sebe zastaviť fungovanie tzv. dlhovej brzdy. Tá obmedzuje nové pôžičky na 0,35 % hrubého domáceho produktu (HDP). Nové plány znamenajú, že celkové pôžičky spojené s pandémiou v Nemecku môžu v rokoch 2020-2022 presiahnuť 450 miliárd eur.

Pre zvýšené výdavky v rámci boja s pandémiou stúpne pomer dlhu Nemecka k HDP z menej ako 60 % v roku 2019 na zhruba 75 % v tomto roku. Stále však bude patriť k najnižším v skupine G7, siedmich najvyspelejších ekonomík sveta (USA, Kanada, Japonsko, Spojené kráľovstvo, Nemecko, Francúzsko, Taliansko).

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom