Nedávny výbuch pri teste nukleárnych rakiet v Rusku 16-násobne zvýšil radiáciu

8. augusta otriasol ruským mestom Archangeľsku výbuch, ktorý zapríčinila skúška raketového motora. Testovaná mala byť experimentálna nukleárna raketa SSC-X-9 Skyfall, známa ako Burevestnik – informuje Bloomberg.

Sleduj Fontech aj na sociálnych sieťach!

FacebookInstagramYouTube

Výbuch miestami spôsobil až 16 násobný nárast radiácie, pričom maximálna nameraná hodnota bola 1,78 mikrosívertov. Hladina žiarenia síce v priebehu polhodiny prudko klesla, no bola to voda na mlyn pre prezidenta USA Donalda Trumpa, ktorý na svojom Twitteri podotkol, že síce využívajú podobnú technológiu, no je ďaleko vyspelejšia.

Odpoveď z Kremľa pritom na seba nenechala dlho čakať a prezident Vladimir Putin opakovane uviedol, že ruský vývoj v tejto oblasti ďaleko prekračuje dosiahnutú hranicu v iných krajinách a je v mnohých smeroch jedinečný.

Rusko má byť vo vývoji jadrových rakiet ďaleko pred USA, a to aj napriek neúspešnému testu, ktorý Donald Trump využil k tomu, aby sa pochválil americkou nadradenosťou.

Zdroj: Twitter, Bloomberg

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie informácie zo sveta technológií

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.

O autorovi
Martin Lajčák
Volám sa Maťo a momentálne som študentom vysokej školy. Medzi moje záľuby patria nové technológie, športovanie a nepohrdnem ani dobrou knihou. Môžeš ma sledovať aj na Instagrame - @matolajcak