Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vyslal do atmosféry satelit, ktorý bude skúmať jej ionosféru. Satelit Icon  vypustilo vo štvrtok, po dvojročnom odklade, lietadlo nad Atlantickým oceánom pri pobreží Floridy. Následne ho pripojená raketa Pegasus vyniesla na určenú pozíciu.

Ionosféra je dynamická ionizovaná vrstva atmosféry, ktorá siaha niekoľko stoviek kilometrov do výšky. Je v neustálom pohybe, keďže na ňu zvrchu pôsobí vesmírne a zdola zase pozemské počasie. Niekedy narúša rádiokomunikáciu. „Táto chránená vrstva je na vrchu našej atmosféry. Je to naša hranica s vesmírom,“ uviedla Nicola Fox z oddelenia heliofyziky v NASA s tým, že ionosféru ovplyvňuje napríklad slnečná činnosť i extrémne poveternostné podmienky ako hurikány a tornáda.

Satelit Icon bude skúmať žiarenie atmosféry, ktoré vzniká z plynov v ionosfére. Zariadenie, ktoré je vo výške 580 kilometrov, bude tiež merať nabité prostredie v jeho okolí. Misia Icon by mala trvať dva roky. „Je to pozoruhodné fyzikálne laboratórium. Icon ide tam, kde je akcia,“ opísal satelit Thomas Immel z Kalifornskej univerzity v Berkeley, ktorý dohliada na misiu.

Hornú atmosféru už z väčšej výšky skúma satelit Gold, ktorý NASA vypustila minulý rok. Na výskum ionosféry je do budúcnosti naplánovaných viacero misií, jedna z nich bude i z Medzinárodnej vesmírnej stanice.

Zdroj: SITA

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom