Ruské sily v súčasnosti okupujú približne 22 percent poľnohospodárskej pôdy na Ukrajine, ktorá je jedným z najväčších producentov obilia a jedlých olejov. Analýzu satelitných záberov robili vedci z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Z analýzy NASA vyplýva, že ruské sily okupujú na juhu a východe Ukrajina územie, na ktorom sa pestuje približne 28 percent ukrajinskej produkcie ozimín (pšenica, repka, jačmeň a raž) a asi 18 percent letných plodín – napríklad kukurice a slnečnice. Vedci z NASA zároveň upozornili, že vojna na Ukrajine ovplyvní dodávky potravín v celom svete.

Vojna totiž narušila žatvu i výsadbu nových plodín na ukrajinských poliach, tamojšie poľnohospodárstvo má málo pracovnej sily. Mnohé polia sú navyše ostreľované. „Svetová obilnica je vo vojne,“ skonštatovala Inbal Beckerová-Reshefová, riaditeľka programu NASA, ktorý prostredníctvom satelitných záberov Spojených štátov a Európy skúma celosvetovú produkciu potravín.

Ukrajinské obilie bude chýbať aj Slovensku

Podľa údajov Spojených štátov pochádzalo z Ukrajiny do vypuknutia vojny približne 46 percent slnečnicového oleja, 17 percent jačmeňa, 12 percent kukurice a deväť percent pšenice na svetových trhoch. Ruská invázia však zablokovala export potravín z Odesy – hlavného ukrajinského prístavu na Čiernom mori. V niektorých oblastiach boli tiež zničené sklady a prepravná infraštruktúra. To komplikuje ukrajinským poľnohospodárom, najmä najmä na okupovaných častiach krajiny, uskladniť a dostať na trh svoju produkciu.

Vojna tiež podľa agentúry AFP ohrozuje výsadbu ozimín na jeseň. „Sme v počiatočnej fáze potravinovej krízy, ktorá pravdepodobne nejakým spôsobom ovplyvní každú krajiny a každého človeka na svete,“ uviedla Beckerová-Reshefová.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú