V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Znečistené ovzdušie môže mať ešte závažnejší vplyv na naše zdravie, než sa doteraz predpokladalo. Nová štúdia českých vedcov odhaľuje, že olovnaté nanočastice (PbNP), ktoré sa do ovzdušia dostávajú pri spaľovaní fosílnych palív a v priemyselnej výrobe, môžu cez čuchový nerv prenikať priamo do mozgu a podieľať sa na vzniku neurodegeneratívnych ochorení vrátane Alzheimerovej choroby. O výsledkoch informuje TASR na základe výskumu publikovaného českými inštitúciami.

Vedci z Ústavu živočíšnej fyziológie a genetiky Akadémie vied Českej republiky (AV ČR), Masarykovej univerzity a Ústavu analytickej chémie AV ČR potvrdili, že nanočastice olova môžu obísť hematoencefalickú bariéru – prirodzený ochranný filter medzi krvou a mozgom – vďaka vstupu cez čuchový nerv. „Potvrdili sme, že nanočastice olova sa môžu do mozgu dostať skrz čuchový nerv a hromadiť sa v špecifických oblastiach mozgu,“ vysvetľuje Marcela Buchtová, vedúca Laboratória molekulárnej morfogenézy AV ČR.

Chemická podobnosť s vápnikom zvyšuje toxicitu

Podľa výskumu sa tieto častice v mozgu akumulujú najmä v hipokampe – oblasti kľúčovej pre pamäť a schopnosť učenia. Ich prítomnosť v tejto časti mozgu súvisí s poškodením fosforylácie tau proteínu – mechanizmu úzko spätého s Alzheimerovou chorobou a ďalšími neurologickými poruchami známymi ako tauopatie.

Ďalší vážny aspekt štúdie upozorňuje na to, že olovo dokáže v nervovej sústave napodobniť vápnik – jeden z kľúčových minerálov v ľudskom tele. Táto imitácia vedie k nerovnováhe prvkov a narúša základné procesy, ako je bunková signalizácia či stabilita cytoskeletu. „Naše experimenty dokázali, že zníženie hladiny vápnika v prostredí ešte posilňuje účinky častíc olova,“ uvádza Daniela Kristeková z rovnakého ústavu, ktorá sledovala účinky PbNP na správanie zebričiek (Danio rerio), bežne používaného modelového organizmu.

Olovo.
Wikipédia

U rýb vystavených olovnatým nanočasticiam vedci zaznamenali zreteľné poruchy pohybu a koordinácie, čo podporuje hypotézu o priamom vplyve týchto látok na nervový systém.

Znečistenie ovzdušia ako podceňovaná hrozba pre mozog

Výsledky štúdie upozorňujú na stále viac zjavné spojenie medzi kvalitou ovzdušia a neurologickým zdravím. „Tento objav je kľúčový pre pochopenie neurotoxicity nanočastíc a ukazuje, že znečistenie ovzdušia môže mať priamy vplyv na náš nervový systém,“ dodáva Buchtová.

Okrem varovania pred dlhodobými následkami vystavenia týmto látkam otvára výskum aj nové možnosti terapeutických zásahov, ktoré by mohli zmierniť alebo predísť poškodeniam mozgu spôsobenému toxickými látkami v prostredí.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP