Naletel každý. ESET odhalil doteraz najdokonalejšiu schému krádeží kryptomien na iOS a Androide
Zavírené mobilné aplikácie ani krádeže a podvody v súvislosti s kryptomenami nie sú ničím novým. Slovenskej antivírusovej firme ESET sa teraz podarilo odkryť konkrétnu schému, ktorej rozmery doslova výražajú dych.
Zainteresovaných malo byť minimálne 40 falošných stránok a všetko podporovala aj reklama na chatovacej sieti Telegram či sociálnej sieti Facebook.
Oba operačné systémy, skoro všetky známe peňaženky
Základom podvodu sú falošné aplikácie, ktoré napodobňujú skutočné kryptopeňaženky ako Metamask, Coinbase, Trust Wallet, TokenPocket, Bitpie, imToken a OneKey, informuje ESET v tlačovej správe.
Aby si ich nič netušiaci používatelia stiahli, útočníci k nim vytvorili aj sériu vierohodne vyzerajúcich webov. Odkazy na ne posielajú v rôznych telegramových a facebookových skupinách. Tieto falošné stránky sú tiež propagované reklamami so zavádzajúcimi článkami umiestnenými na legitímnych stránkach.
Zaujímavosťou je, že podľa antivírusovej firmy tentokrát neboli terčom útoku len používatelia s Androidom, kde môže aplikáciu do oficiálneho obchodu Google Play umiestniť prakticky kto koľvek. Vykrádanie cielilo aj na iOS, hoci Apple obvykle aplikácie prísne kontroluje a posudzuje. Do iPhonov navyše nie je možné inštalovať nič stiahnuté mimo App Store.
Najprv v Číne, potom u nás
Podľa výskumníkov spoločnosti ESET sa útočníci zatiaľ zameriavajú najmä na čínskych používateľov. Prvé falošné aplikácie tváriace sa ako legitímne krypto peňaženky objavili už v máji 2021. Tie pritom ponúkali takmer rovnakú funkcionalitu ako originály – vzhľadom na náročnosť vytvorenia podobného softvéru sa firma nazdáva, že tentokrát za útokom nie sú jednotliví anonymní hackeri, ale sofistikovaná zločinecká skupina.
„Tieto škodlivé aplikácie predstavujú pre obete aj ďalšiu hrozbu. Niektoré totiž odosielajú na servery útočníkov tajné prístupové výrazy ku krypto peňaženkám prostredníctvom nezabezpečeného HTTP pripojenia. To znamená, že prostriedky obetí môžu okrem autorov podvodnej schémy ukradnúť aj ďalší útočníci zneužívajúci tú istú sieť,“ vysvetľuje Lukáš Štefanko, výskumník spoločnosti ESET, ktorý odhalil podvodnú schému. „Takisto sme objavili 13 škodlivých aplikácií, ktoré sa vydávajú za krypto peňaženku Jaxx Liberty. Tieto aplikácie boli dostupné v obchode Google Play,“ dodáva.
Na Telegrame sú desiatky skupín, kde sa tieto škodlivé kópie šíria. Výnimkou nie sú ani kanály, ktoré sa tvária ako oficiálna podpora danej kryptofirmy. Po položení otázky alebo snahe o vyriešenie problému sa však na používateľa „vrhnú“ desiatky podvodníkov, ktorí sa vydávajú za zamestnancov firmy, no v skutočnosti iba skúšajú získať heslá a okradnúť menej obozretných kryptonadšencov. Útočníci tu však hľadajú aj ďalších šíriteľov.
Táto aktivita prebieha už od mája 2021. Od októbra 2021 zaznamenal ESET šírenie a propagovanie skupín z Telegramu najmenej v 56 skupinách na Facebooku s tým istým cieľom vyhľadávania nových distribútorov škodlivého obsahu. V novembri 2021 bezpečnostní experti zaznamenali šírenie škodlivých aplikácií prostredníctvom dvoch legitímnych čínskych webových stránok.
ESET odhalil aj desiatky ďalších falošných webov s krypto peňaženkami, ktoré cielia výhradne na používateľov mobilných zariadení. Návšteva jednej z týchto stránok môže naviesť obete k stiahnutiu falošných krypto peňaženiek na platformy Android alebo iOS.
V platformách Android a iOS je veľký rozdiel
Škodlivé aplikácie sa správajú rozdielne v závislosti od daného operačného systému. V prípade platformy Android podľa všetkého cielia na nových používateľov kryptomien, ktorí ešte nemajú na svojom zariadení nainštalovanú legitímnu krypto peňaženku. V prípade Google Play odstránila v januári 2022 spoločnosť Google 13 škodlivých aplikácií z oficiálneho obchodu na základe žiadosti spoločnosti ESET.
Čo sa týka systému iOS, útočníci cielia aj na obete, ktoré už majú nainštalovanú legitímnu aplikáciu z App Store. V prípade Apple sa totiž podvodné appky do obchodu nedostanú vďaka pokročilej kontrole od Apple. Obeť si ich musí stiahnuť a nainštalovať prostredníctvom konfiguračných profilov, ktoré poskytujú dôveryhodný podpisový certifikát – niečo podobné, ako keď si sťahuješ betaverziu niektorej zo známych aplikácií. Ty by však už skúsenejšiemu používateľovi mali „blikať všetky varovné kontrolky“.
Útokov ešte pribudne
Útočníci však ešte pravdepodobne nepovedali posledné slovo. Vyzerá to tak, že zdrojový kód tejto hrozby unikol a bol zverejnený na niekoľkých čínskych stránkach. Takýmto spôsobom sa môže na hrozbe priživiť ešte viac kybernetických zločincov.
„V čase publikovania hodnota bitcoinu klesla takmer na polovicu svojho historického maxima, na ktorom bola pred 4 mesiacmi. U investorov do kryptomien to môže vyvolať paniku a môžu vo veľkom predávať. Pre iných to však môže predstavovať príležitosť nakupovať kryptomeny za nižšie ceny. Ak patríte do jednej z týchto skupín, buďte mimoriadne opatrní pri výbere mobilnej aplikácie, pomocou ktorej si budete spravovať vaše prostriedky,“ radí Štefanko.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Bol dvakrát vo vesmíre a loboval za neho aj Elon Musk. Toto je nový šéf NASA a jeho mimozemské plány
Nemajú šancu to stihnúť. Radikálny plán Nemcov dostal tvrdú ranu, elektromobily sú na tom zle
Čísla neklamú, mýtus je fuč. Elektromobily znova prevalcovali spaľováky, títo vodiči ich už vôbec nechcú
Kontroverzný zákon je na spadnutie. Blízka krajina chce spoplatniť každý prejdený kilometer, vodiči zúria
Elektromobilový bestseller dostal veľký update. Unikli jeho parametre a ceny, ktorým nebudeš veriť
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Za málo peňazí veľa muziky. Toto sú najlepšie mobily do 500 eur, ktoré sa vyrovnajú aj vlajkovým modelom
- Je vyše 1,45-kvadriliónkrát lepší ako klasický PC. Prelomový čip od Google naháňa zimomriavky
- Je 400 km nad Zemou a naháňa hrôzu. Rusi tajne vyniesli do vesmíru jadrovú zbraň, skryli ju na prekvapivom mieste
- Koniec lacných vecí z Číny? EÚ klepne po prstoch úplne všetkým, chce poplatky aj nové clá
- Uniknuté informácie povedali všetko. GTA VI prinesie veci, o ktorých sa ľuďom ani nesnívalo
-
- Za málo peňazí veľa muziky. Toto sú najlepšie mobily do 500 eur, ktoré sa vyrovnajú aj vlajkovým modelom
- Je vyše 1,45-kvadriliónkrát lepší ako klasický PC. Prelomový čip od Google naháňa zimomriavky
- Je 400 km nad Zemou a naháňa hrôzu. Rusi tajne vyniesli do vesmíru jadrovú zbraň, skryli ju na prekvapivom mieste
- Koniec lacných vecí z Číny? EÚ klepne po prstoch úplne všetkým, chce poplatky aj nové clá
- Uniknuté informácie povedali všetko. GTA VI prinesie veci, o ktorých sa ľuďom ani nesnívalo
-
- Za málo peňazí veľa muziky. Toto sú najlepšie mobily do 500 eur, ktoré sa vyrovnajú aj vlajkovým modelom
- Vytasili silný kaliber za prijateľnú cenu. Vyskúšal som novú Škodu, jej famóznej spotrebe nebudeš veriť
- Chceli ju vypnúť, tak ich oklamala. Umelá inteligencia vydesila expertov, začala sa správať ako človek
- Zabudnutý operačný systém vstal z mŕtvych. Fanúšikovia ho spustili na najlacnejších mobiloch
- 13-tisíc eur za elektrickú Toyotu so slušným dojazdom? Spustili predobjednávku na skvostné SUV
Vážne témy aj kuriózne otázky. Google odhalil, čo Slováci vyhľadávali najčastejšie v roku 2024 (ZOZNAMY)
AKTUÁLNE: Facebook aj Instagram majú masívny výpadok. Ľuďom nefungujú kľúčové funkcie
Letisko v Bratislave prekvapilo. Pribudlo takmer 100-tisíc cestujúcich, tieto 3 krajiny Slováci preferujú najviac
Telekom upozorňuje na zvyšovanie cien. Od nového roka si priplatíme za všetky služby
USA zavádza nové sankcie pre zahraničné firmy. Týka sa to týchto krajín
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené