V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) plánuje zohrávať kľúčovú úlohu pri prípadnom obnovení tranzitu zemného plynu z Ruska cez Ukrajinu do Európy. K tomu účelu už založil dcérsku spoločnosť s názvom SPP plus, ktorá má pôsobiť ako hlavný operátor pri nákupe a manažovaní plynu priamo na území Ukrajiny.

Slovenskí plynári tak naznačujú, že sa chcú stať dôležitým energetickým hráčom nielen pre potreby domáceho trhu, ale aj pre širšiu európsku energetickú sieť.

SPP plus má byť agentom pri cezhraničnom prenose plynu

Predseda predstavenstva SPP Vojtech Ferencz v rozhovore pre portál SITA Energetika uviedol, že nová spoločnosť SPP plus bola zriadená špeciálne na obchody so zemným plynom v rámci Ukrajiny. „Táto dcéra je špeciálne vyčlenená na to, aby v mene matky nakupovala a manažovala ruský plyn na území Ukrajiny,“ vysvetlil. Podľa jeho slov by firma nakupovala plyn už na pohraničných bodoch ako Sudža a Sochranovka, ktoré sú napojené na plynovú infraštruktúru.

Po nákupe plynu by sa podľa Ferencza tento plyn stal majetkom subjektu z Európskej únie. Následne by cez ukrajinskú infraštruktúru tranzitoval do Európy, pričom Slovensko by zohrávalo logisticky aj energeticky významnú rolu. „Sme pripravení, aby sme hrali energetického hráča v širšom meradle v Európe,“ dodal Ferencz s tým, že nejde len o pokrytie domácich potrieb.

Printscreen/YouTube

Záujem európskych obchodníkov o plyn cez Ukrajinu je reálny

Ferencz tvrdí, že o plyn, ktorý by cez tento model prechádzal do Európy, je už teraz veľký záujem. Podľa neho sa o tejto možnosti hovorilo počas jesenných rokovaní v Bruseli, kde sa stretol s predstaviteľmi veľkých nadnárodných spoločností. „Otvorene vám poviem… aj tí politici, aj predstavitelia, nebudem menovať, veľkých nadnárodných firiem v Európe mi povedali. Pán riaditeľ, ak sa vám podaria obchody, či už na Ukrajine, alebo s Ruskom, a budete mať dostatok plynu, máme záujem,“ uviedol.

Zároveň zdôraznil, že hoci ide o ruský plyn, energetická bezpečnosť má v očiach týchto firiem prioritu pred politickým kontextom. „Oni mi odpovedali, energetická bezpečnosť našej krajiny a našej spoločnosti je nadradená takýmto politickým obrazom,“ povedal Ferencz.

Cieľom vedenia SPP je začať s tranzitom už na jeseň tohto roka. Ferencz v tejto súvislosti absolvuje bilaterálne rokovania na Ukrajine, kde sa snaží zabezpečiť potrebné licencie a povolenia pre svoju dcérsku spoločnosť. „Dohodol a dohadujem si bilaterálne rokovania na Ukrajine, aby som obdržal príslušné povolenia,“ dodal.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP