V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Medzinárodná letecká skupina International Airlines Group (IAG), do ktorej patrí aj britská spoločnosť British Airways, potvrdila rozsiahlu objednávku nových lietadiel. Ide o strategický krok, ktorý prichádza krátko po uzavretí novej obchodnej dohody medzi Spojeným kráľovstvom a Spojenými štátmi. Tá výrazne uvoľnila podmienky obchodu v oblasti leteckého priemyslu a automobilového sektora.

Nová obchodná dohoda medzi Londýnom a Washingtonom ruší viaceré clá a zlepšuje prístup britských spoločností na americký trh. Okrem odstránenia amerických ciel na dovoz britskej ocele a hliníka, z dohody profituje aj letecký priemysel. Spojené štáty sa totiž zaviazali, že na letecké motory a ďalšie komponenty z Británie nebudú uplatňovať dovozné clá. To zásadne znižuje náklady britských leteckých spoločností a výrobcov a otvára priestor pre nové obchodné kontrakty.

IAG potvrdila veľký nákup lietadiel od Boeingu

Reakciou na dohodu je aj piatkové oznámenie spoločnosti IAG, že objednala 32 lietadiel typu Boeing 787-10 pre svoju značku British Airways. Okrem toho si od európskeho výrobcu Airbus zaobstará ďalších 21 lietadiel pre svoje ostatné divízie. Ide tak o jeden z najväčších nákupov lietadiel v poslednom období, ktorý má podľa všetkého hodnotu približne 10 miliárd dolárov (8,85 miliardy eur), ako pre médiá naznačil americký minister obchodu Howard Lutnick. Samotná IAG cenu nepotvrdila.

V rámci zverejnených detailov IAG zároveň uviedla, že lietadlá od Boeingu budú vybavené motormi od americkej firmy General Electric. Naopak, Airbusy budú mať pohonné jednotky od britského Rolls-Royce. Táto kombinácia nie je náhodná – zrušenie ciel na motory a letecké komponenty priamo podporilo túto diverzifikovanú stratégiu nákupu.

Boeing

Zrušenie ciel na dovoz britských leteckých motorov a komponentov výrazne zvyšuje konkurencieschopnosť britských firiem, ako je práve Rolls-Royce. Zároveň sa tým prehlbujú obchodné väzby medzi britskými dopravcami a americkými výrobcami lietadiel. Očakáva sa, že táto dohoda nebude poslednou svojho druhu a môže inšpirovať ďalšie letecké spoločnosti k podobným krokom.

Silný politický aj ekonomický signál

Celý obchod má nielen ekonomický, ale aj výrazný politický rozmer. Po období colných sporov a obchodných napätí ide o ukážku pragmatického prístupu k medzinárodnému obchodu. Objednávka lietadiel za miliardy dolárov je zároveň dôkazom, že dohody s cieľom odstrániť obchodné bariéry majú okamžitý vplyv na investičné rozhodnutia a dlhodobé stratégie veľkých korporácií.

Táto transakcia tak nielen posilňuje vzťahy medzi USA a Spojeným kráľovstvom, ale ukazuje aj smer, ktorým by sa mohol uberať letecký priemysel v ére post-pandemického oživenia a prehodnocovania dodávateľských reťazcov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP