Nákladná loď súkromnej spoločnosti SpaceX v nedeľu dorazila na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), na ktorú priviezla zásoby z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Veliteľ stanice, taliansky astronaut Luca Parmitano, zachytil kapsulu Dragon s pomocou veľkého robotického ramena tri dni po tom, čo s ním raketa vzlietla z Mysu Canaveral.

Stanica s Dragonom sa v tom čase nachádzali 420 kilometrov nad južným Tichým oceánom.Dragon priviezol na ISS takmer tri tony zásob. Okrem iného aj 40 myší pre výskum kostí a svalov, z ktorých osem je geneticky upravených tak, aby mali dvojnásobne viac svalovej hmoty. Zo Zeme na stanicu tiež pre poľnohospodársky experiment vyslali aj 120-tisíc hlístovcov či jačmeň na experiment so sladom.

Zobraziť celú galériu (0)
Medzinárodná vesmírna stanica ISS / Zdroj: Pixabay

Na stanicu dorazila aj veľká plastová robotická hlava z 3D tlačiarne. Meno robota s umelou inteligenciou je Cimon. Jeho prototyp vyslali na ISS už vlani. Novšia verzia je navrhnutá tak, aby „dokázala prejaviť empatiu voči ľudským kolegom“ vo vesmíre, kde strávi tri roky. NASA poslala šesťčlennej posádke stanice aj vianočné darčeky. Ďalšiu dodávku zásob môžu astronauti očakávať v pondelok. Tieto zásoby v piatok vyslalo Rusko z kozmodrómu v Kazachstane.

Zdroj: SITA

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom