Najvzdialenejšie teleso, ktoré dosiaľ ľudstvo skúmalo, má oficiálny názov Arrokoth. Nachádza sa približne 6,5 miliardy kilometrov od Zeme a v jazyku indiánov z amerického kmeňa Powhatan znamená „obloha“. V utorok o tom informovali zástupcovia amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).

Arrokoth sa nachádza v Kuiperovom páse, za orbitou Neptúna a objavili ho v roku 2014 pomocou Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu. Okolo telesa preletela 1. januára 2019 sonda New Horizons. V tom čase sa nazývalo Ultima Thule.

Nové pomenovanie vybrali na základe spojitosti kmeňa Powhatan s oblasťou Chesapeake Bay, ktorá sa rozprestiera v štátoch Virginia a Maryland, pričom v druhom menovanom sa nachádzajú aj strediská spojené s projektami sondy New Horizons a Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu. „Meno Arrokoth odzrkadľuje inšpiráciu pri pohľade na oblohu a premýšľanie o hviezdach a ďalších svetoch,“ uviedol vedec Alan Stern zo Southwest Research Institute.

NASA vyhlásila, že použitie názvu povolili aj predstavitelia spomínaného kmeňa. Výber mena takisto schválili Medzinárodná astronomická únia a Centrum pre malé planétky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom