Najväčšia čínska banka sa vo štvrtok stala cieľom kybernetického útoku, uviedlo v piatok ministerstvo financií USA. TASR informuje na základe správ agentúr AP a AFP.

Ransomvérový útok na Commercial Bank of China Financial Services (ISCBCFS) spôsobil narušenie fungovania niektorých systémov finančných služieb.

„ISCBCFS okamžite po odhalení útoku odpojila a izolovala všetky zasiahnuté systémy, aby útok odrazila,“ uviedlo tlačové oddelenie banky. Teraz prebieha vyšetrovanie a odstraňovanie následkov útoku, ostatné systémy fungujú bez obmedzenia, tvrdí banka.

Útočníci pre útok použili ransomvér (vydieračský softvér) Lockbit vyvinutý ruskou hackerskou skupinou. Minulý týždeň bol použitý aj pri útoku na leteckú spoločnosť Boeing. Lockbit bol najčastejším druhom ransomvéru v uplynulom roku, uvádza americká Agentúra pre kybernetickú bezpečnosť a bezpečnosť infraštruktúry (CISA).

Úlohou ransomvéru je zablokovať počítače, resp. súbory, ktoré sú neprístupné až do zaplatenia výkupného. Jeho úspešnosť je zabezpečená silným šifrovaním. Na odomknutie súborov je zvyčajne potrebný 2048-bitový kľúč, čo znamená, že heslo umožňujúce opätovný prístup k súborom má 2048 znakov. Teoreticky ho možno prelomiť tzv. útokom hrubou silou, teda postupným skúšaním rôznych kombinácií znakov. V realite by to však trvalo nekonečne dlho.

Čas na prelomenie takto silného hesla môže výrazne skrátiť použitie kvantových počítačov, ktoré by to dokázali za osem hodín, uvádza odborný časopis MIT Review Technology s odvolaním na štúdiu z roku 2019. Výskum a vývoj kvantových počítačov však potrvá ešte niekoľko rokov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú