Navigačný systém Galileo poskytne ešte presnejší signál. Z francúzskej Guyany totiž odštartovala nosná raketa Sojuz VS-26 s ďalšími dvoma satelitmi Galileo 27 a 28. Išlo o prvý zo 6 štartov, ktoré na obežnú dráhu vynášajú nové satelity pre tento navigačný systém.

Rozšírením konštelácie budú môcť satelity poskytnúť ešte presnejšie informácie a lepšie služby v celom priemysle, informuje tlačová správa Agentúry EÚ pro kozmický program.

Raketa Sojuz VS-26 odštartovala s dvojicou satelitov z kozmodrómu v Kourou 4. decembra o 5:09 SEČ a jej let trval približne 4 hodiny. Následne došlo k oddeleniu oboch satelitov Galileo 27 a 28, ktoré po oddelení od rakety prvýkrát navádza špecializované riadiace centrum v meste Oberpfaffenhofen v Nemecku, pokým sa nedostanú na cieľovú obežnú dráhu vo výške 23 220 km.

Po uvedení do prevádzky a dôkladných testoch na obežnej dráhe sa obidve vesmírne plavidlá stanú súčasťou služieb systému Galileo,“ informuje Agentúra EÚ pre kozmický program.

Navigačný systém Galileo je európskou alternatívou k navigačným systému GPS z USA a ruskému GLONASS, no poskytuje ešte presnejšie informácie o polohe. Vypustením ďalších dvoch satelitov tak bude systém schopný poskytovať ešte precíznejšie informácie pre viac ako 2 miliardy používateľov po celom svete.

Zdroj: EUSPA

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú