Na pripojenie k eKase ostávajú podnikateľom posledné dni. Finančná správa bude hneď v januári kontrolovať tých podnikateľov, ktorí eKasu mať nebudú a napriek tomu budú prijímať platby a evidovať tržby. „Budeme naozaj nekompromisní,“ povedal generálny riaditeľ sekcie boja proti podvodom a analýzy rizík finančnej správy Ladislav Hanniker.

Najnižšia pokuta sa pohybuje na úrovni 330 eur, za opakované porušenie hrozia násobky. Ako ďalej upozorňujú daniari, pokuty sa môžu vyšplhať až na 20 tis. eur, prípadne hrozí odňatie živnostenského oprávnenia.

Od nového roka sa končí výnimka pre neudeľovanie pokút podnikateľom, ktorí ešte v súčasnosti eKasu nemajú. Ak sa však niekto nepripojí do 1. januára, nebude to automaticky podľa finančnej správy problém, avšak len v prípade, ak bude prevádzka zatvorená. Problém bude, ak bude prevádzka fungovať a podnikateľ v prevádzke bude vydávať pokladničné doklady a teda evidovať tržbu mimo eKasy. Niektorí podnikatelia začnú svoje podnikanie až neskôr v januári, resp. budú niektoré prevádzky pre dovolenky a inventúry začiatkom januára zatvorené. „V takom prípade si musia podnikatelia eKasu zriadiť do termínu otvorenia a nemusí sa tak stať hneď k 1. januáru,“ uviedol Hanniker.

Aktuálne eviduje tržby v systéme eKasa 178 151 pokladníc. To predstavuje podľa finančnej správy 87 % z celkového počtu aktívnych klasických pokladníc spred apríla 2019. Pred spustením eKasy bolo aktívnych 205 tis. pokladníc. Pripojené pokladnice vydajú denne už viac ako 7 mil. pokladničných dokladov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP