Ministerstvo zdravotníctva SR v stredu sprístupnilo možnosť registrácie na podanie tretej dávky vakcíny. Toto očkovanie je dobrovoľné a je určené pre pacientov s oslabenou imunitou. Spôsobov, ako sa záujemcovia môžu dať zaočkovať, je niekoľko. Informovala o tom v tlačovej správe hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Národné centrum zdravotníckych informácií podľa zoznamov od zdravotných poisťovní bude od stredy posielať SMS správy všetkým pacientom na základe ich diagnóz. Ide o pacientov podstupujúcich aktívnu liečbu nádorových ochorení a hematologických malignít, ďalej po transplantácii orgánov užívajúcich lieky na oslabenie imunitného systému či po transplantácii kmeňových buniek v posledných dvoch rokoch. Nárok na tretiu dávku majú aj pacienti užívajúci lieky na potlačenie imunitného systému, so strednou alebo závažnou primárnou imunodeficienciou, s primárnou alebo sekundárnou aspléniou, s chronickým renálnym zlyhávaním, s pokročilou alebo neliečenou HIV infekciou alebo tí, ktorí podstupujú liečbu vysokými dávkami kortikoidov alebo iných liekov potláčajúcich imunitnú odpoveď.

„Po doručení informačnej SMS sa môžu títo pacienti zaregistrovať na stránke www.korona.gov.sk alebo www.vakcinacia.nczisk.sk. Po pridelení termínu sa dostavia na nimi zvolené miesto a budú zaočkovaní,” uviedla Eliášová. Registrácia na tretiu dávku prostredníctvom elektronického formulára bude umožnená len tým pacientom, ktorí dostanú informačnú SMS. Pacienti s informačnou SMS správou sa budú môcť dostaviť na podanie 3. dávky vakcíny aj do vakcinačného centra, v ktorom sa dá zaočkovať bez registrácie. Preukážu sa SMS správou od NCZI, vyplnia potrebné dokumenty a po konzultácii s lekárom budú zaočkovaní. Rovnaký postup môžu zvoliť aj pri očkovaní u všeobecného lekára v ambulancii.

Pacienti, ktorí nedostanú informačnú SMS správu od NCZI, no zároveň trpia niektorou z vyššie uvedených diagnóz, musia navštíviť svojho ošetrujúceho lekára, ktorý im po zhodnotení ich zdravotného stavu vystaví výmenný lístok. S ním sa následne bez registrácie dostavia vakcinačného centra alebo k ambulantnému lekárovi, ktorý očkuje proti ochoreniu COVID-19. Podanie tretej dávky vakcíny pre túto skupinu pacientov je možné najskôr štyri týždne po podaní druhej dávky vakcíny.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP