Ministerstvo hospodárstva SR (MH) neplánuje pre domácnosti oživiť takzvané vratky za plyn či elektrinu. Regulačný úrad podľa štátneho tajomníka rezortu hospodárstva Karola Galeka pri stanovovaní cien energií na budúci rok využil všetky páky a možnosti, ktoré mal k dispozícii. „Vďaka tomu oproti okolitým krajinám, ktoré nemajú k dispozícii obdobné opatrenia v rámci cenovej regulácie dodávky energií, budú mať napríklad naše domácnosti ceny elektriny a plynu polovičné,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA Galek.

Vratky za plyn, ktoré zaviedla predchádzajúca vláda, boli podľa neho len obyčajným podvodom na daňových poplatníkoch. Predseda strany Smer-SD Robert Fico ich mal rozdávať vďaka dobrému hospodárskemu výsledku v Slovenskom plynárenskom priemysle (SPP), tento podnik bol však v tom čase v rámci svojej obchodnej činnosti dlhodobo niekoľko desiatok miliónov v strate. „Na vratky za plyn sa tak poskladali všetci, čo platia dane, a to aj tí, čo plyn neodoberajú. Kým klamstvo a zavádzanie bolo pracovnou metódou vlád pod taktovkou Smeru, naša to robiť nemieni a radšej pomenujeme problémy aj riešenia pravým menom,“ zdôraznil Galek.

Slovenskí odberatelia sa musia pripraviť na energetickú krízu. „Cenová kríza energií sa dotkne každého z nás, je najväčšia za posledných niekoľko desiatok rokov a nikto by sa na nej nemal populisticky priživovať. Opozícia sa síce viackrát už pokúsila túto tému zneužiť, tu však musíme všetci ťahať za jeden povraz, inak na to naša ekonomika bude doplácať ešte dlhé roky,“ konštatoval Galek.

Ministerstvo hospodárstva podľa neho pri cenách energií robilo, čo mohlo. „Zabezpečili sme zníženie výdavkov na tarifu za prevádzku systému o 60 miliónov eur na budúci rok vďaka tzv. prolongácii podpory pre obnoviteľné zdroje energií. Navrhli sme aj viaczdrojové financovanie tarify prostredníctvom Envirofondu. Stále pokračujeme v príprave návrhov aj iných riešení, napríklad pre samosprávy a verejný sektor zo strany štátu. Možnosti vo výhradnej kompetencii ministerstva hospodárstva však už boli vyčerpané, realizovatelnosť ostatných závisí už iba od finančných možností štátu a ministerstva financií, s ktorým o tomto rokujeme,“ uzavrel Galek.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú