Nadácia Zastavme korupciu a združenie Slovensko.Digital opäť upozornili na riziká nového mýtneho systému. Zle nastavený výber dodávateľa je podľa nich stále možné upraviť. Mýtny systém je podľa mimovládnych organizácií jeden zo strategických projektov a ak sa nastaví dobre, môže mať pozitívny vplyv na regióny a výstavbu diaľníc na Slovensku.

„Predbežný víťaz aktuálnej súťaže CzechToll uspel s cenou hlboko pod očakávania Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS). Zatiaľ čo diaľničiari predpokladali minúť za elektronický mýtny systém a technickú podporu 42 miliónov eur (bez DPH – poz. red.) , víťaz tieto služby ocenil na necelých 14 miliónov,“ uviedli mimovládky.

Podľa nich tak vzniká otázka, či predpoklad NDS bol nadhodnotený alebo ponuka predbežného víťaza nie je nereálna a trhová. Práve na to upozornil v podanej námietke proti vyhodnoteniu ponúk aj jeden z neúspešných uchádzačov. Diaľničiari podľa organizácií zatiaľ nechcú žiadne podrobnosti k zákazke poskytnúť s argumentom, že do ukončenia súťaže sa detailne k výsledku verejného obstarávania vyjadrovať nebudú.

Vraj príliš lacné

Podľa informácií mimovládok uchádzačovi, ktorý podal námietku, mala prekážať najmä nízka víťazná ponuka. Námietku bude posudzovať Úrad pre verejné obstarávanie. Ten už raz preveroval aj samotný tender na elektronický mýtny systém, pochybenia v samotnom procese obstarávania ale nezistil. „Posúdenie námietky bude dôležité. Sú známe totiž prípady, kedy práve nízka víťazná ponuka bola následne predmetom dodatkov, a tak sa postupne navyšovala cena alebo plnenie nebolo vôbec dodané,“ podotkli organizácie.

Zmluva NDS so spoločnosťou SkyToll o elektronickom výbere mýta skončí 31. decembra 2022. „Nové IT riešenie má byť dodané do 13 mesiacov od podpisu zmluvy s víťazným uchádzačom. Pri aktuálnych termínoch to vychádza skôr ako v poslednom štvrťroku 2023. NDS tak bude musieť nájsť riešenie, ako preklenúť tento stav. Konkrétne možnosti zatiaľ nezverejnila,“ poznamenali Nadácia Zastavme korupciu a Slovensko.Digital. Najhoršou alternatívou podľa nich by bolo dodatkovanie, čiže umelé predlžovanie zmluvy so SkyToll-om.

Pri prechode na nové IT riešenie podľa mimovládok budú veľmi pravdepodobne migrovať dáta z aktuálneho systému do nového. Ako dodali, prináša to riziká a problémy, čo sa môže prejaviť v ďalšom predĺžení dodania nového IT. „Navyše, pre migráciu je potrebné zabezpečiť súčinnosť pôvodného dodávateľa. Ideálne aj cez zmluvný vzťah. A dá sa predpokladať, že ten si za to nechá zaplatiť. Zo strany NDS opäť nie je známe, či takéto zmluvné dojednania existujú,“ upozornili organizácie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP