V hĺbkach Mjanmarskej oblasti Mogok sa ukrýva minerál, ktorý je považovaný za najvzácnejší na svete. Tento jediný kúsok drahokamu, nazvaný kyawthuite, sa nikdy predtým nenašiel. Aj keď na prvý pohľad vyzeral ako obyčajný kameň, bol to unikátny minerál, ktorý si získal obrovskú pozornosť vedcov a zberateľov. Na tému upozornil portál ZME Science.

Náhodný objav v Mjanmarsku

Kyawthuite, malý červenasto-oranžový kryštál, bol objavený v roku 2010 v údolí Chaung Gyi, neďaleko Mogoku v Mjanmarsku. Pôvodne bol považovaný za obyčajnú zlatistú žilu, no po dôkladnej analýze ho identifikoval uznávaný mineralóg Dr. Kyaw Thu ako jedinečný minerál.

Neskôr, v roku 2015, bol kyawthuite oficiálne uznaný ako nový minerál Medzinárodnou mineralogickou asociáciou. Dnes jediný známy exemplár vážiaci 1,61 karátu (0,3 gramu) je uchovávaný v Prírodovednom múzeu v Los Angeles ako cenný geologický poklad.

Minerals.gps.caltech.edu

Zloženie a vznik

Kyawthuite je bismuto-antimonový oxid, ktorého chemický vzorec je Bi₃⁺Sb₅⁺O₄, a obsahuje aj stopy tantalu. Tento minerál vznikol za veľmi špecifických podmienok, ktoré vedci ešte len začínajú úplne rozumieť. Jeho štruktúra obsahuje dosky antimonu a kyslíka v tvare šachovnice, ktoré sú usadené medzi atómy bória. Jeho hustota je osemkrát vyššia než hustota vody, čo znamená, že je oveľa ťažší, než by sa na prvý pohľad zdalo.

Pôvod minerálu sa pravdepodobne spája s pegmatitom – druhem magmatickej horniny, ktorá vzniká počas posledných fáz kryštalizácie magmy. Geológia Mjanmarska, formovaná kolíziou indickej a ázijskej tektonickej dosky, poskytla potrebné podmienky, ako je vysoký tlak a teplota, na vznik tohto vzácneho minerálu. Tento kataklizmatický proces počas paleocénno-eocénneho obdobia nielen vytvoril kyawthuite, ale aj ďalšie vzácne drahokamy ako painit – druhý najvzácnejší minerál na svete.

Etické otázky a vedecký záujem

Aj keď je Mjanmarsko známe svojimi bohatými ložiskami minerálov, nie všetko, čo sa týka jeho ťažby, je pozitívne. Dlhoročná politická nestabilita, vojenská kontrola a porušovanie ľudských práv vrhajú temný tieň na obchod s drahokamami v tejto oblasti. Ťažobné praktiky sú často kritizované za nebezpečné podmienky, nútenú prácu a využívanie detí.

Tieto etické problémy viedli niektorých ľudí k bojkotu materiálov pochádzajúcich z Mjanmarska, čo obmedzuje výskum a komercializáciu vzácnych minerálov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú