Čínski vedci z Če-ťiangskej univerzity v Chang-čou vyvinuli inovatívnu masku, ktorá dokáže dynamicky meniť svoj tvar aj farbu. Výsledky ich výskumu, publikované v prestížnom vedeckom časopise Science Advances, naznačujú, že technológia maskovania dosiahla novú úroveň.

Inšpiráciu našli v sci-fi filmoch ako Terminátor či Mission: Impossible, kde postavy využívajú pokročilé metódy premeny vzhľadu. Na tému poukázal portál Science.org.

Inšpirácia prírodou a princíp fungovania

Výskumníci sa pri vývoji masky inšpirovali zvieratami, ktoré dokážu prispôsobovať svoju podobu okoliu. Čtverzubce v ohrození nasávajú vodu, čím výrazne zväčšujú svoje telo, a chameleóny menia farbu vďaka pigmentovým bunkám nazývaným chromatofory.

Tieto biologické mechanizmy vedci napodobili vytvorením elastického polymérového materiálu s jemnými kanálikmi naplnenými roztokom čpavku. Keď sa materiál zahreje, čpavok sa uvoľní, čím sa kanáliky roztiahnu a maska zmení svoj tvar. Ochladením sa naopak čpavok opäť rozpustí a maska sa vráti do pôvodného stavu.

Podobným spôsobom je riešená aj zmena farby. Mikrokapsule v materiáli obsahujú látky, ktoré menia farbu podľa teploty. Na reguláciu ohrevu slúži sieť tenkých kanálikov naplnených tekutým kovom, čo umožňuje presnú kontrolu nad vzhľadom masky.

Maska inšpirovaná prrodou a filmom.
Science

Možnosti využitia v praxi

Jednou z hlavných výhod tejto technológie je jej tichý a energeticky nenáročný chod. Keďže nevyužíva mechanické pumpy ani aktívne pohyblivé súčasti, je mimoriadne praktická a nenápadná. Ovládanie prebieha cez programovateľnú jednotku, ktorú má používateľ pri sebe, čo umožňuje rýchle prispôsobenie masky aktuálnym potrebám.

Táto prelomová technológia má široké spektrum možného využitia. V oblasti bezpečnosti a tajných operácií by mohla slúžiť na okamžitú zmenu identity agentov či špiónov. V zdravotníctve by sa dala použiť pri vývoji adaptívnych protéz alebo kožných implantátov, ktoré by sa dokázali prispôsobiť pacientovi.

Zároveň by našla uplatnenie aj v zábavnom priemysle, kde by mohla umožniť tvorbu realistických masiek s okamžitou transformáciou bez potreby komplikovaného líčenia či špeciálnych efektov.

Hoci sa technológia stále nachádza v experimentálnej fáze, výsledky výskumu naznačujú, že masky s dynamickou premenou vzhľadu už čoskoro nemusia byť len výsadou sci-fi filmov, ale realitou každodenného života.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP