V roku 1970 sa na Svetovej výstave v Japonsku predstavil futuristický „ľudský umývací stroj“, ktorý uchvátil návštevníkov svojou jedinečnosťou. Tento podivuhodný vynález, známy ako Ultrazvukový kúpeľ, navrhla spoločnosť Sanyo Electric Co. (dnes Panasonic Holdings Corp.). V tvare vajíčka ponúkal zážitok plný masážnych guličiek, horúcej vody a ultrazvukových vĺn. Napriek tomu, že tento koncept v 70. rokoch komerčne neuspel, dnes sa vracia na scénu vo vysoko technologickej podobe, píše o téme portál TechSpot.

Za znovuzrodením stojí Yasuaki Aoyama, ktorý sa ešte ako štvrťák na základnej škole nechal týmto umývacím strojom uchvátiť. Teraz, o viac ako 50 rokov neskôr, ako predseda spoločnosti Science Co., ktorá sa špecializuje na výrobu sprchových hlavíc, oživuje svoj detský sen pod názvom „Mirai Ningen Sentakuki“ – ľudský umývací stroj budúcnosti.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Got Weird (@gotweird)

Kapsula ako zo sci-fi filmu

Moderná verzia stroja už nemá tvar vajíčka, ale pripomína kokpit stíhačky alebo obrovskú helmu. Priehľadný kryt sa otvára zozadu, pričom užívateľ si sadne do stredového sedadla. Zariadenie obsahuje senzory, ktoré monitorujú životné funkcie a automaticky nastavujú ideálnu teplotu vody. Dokonca analyzuje emocionálny stav osoby – ak ste napätí, kapsula premietne upokojujúce vizualizácie na vnútornú stranu krytu, aby vás uvoľnila. Celý proces umývania a sušenia trvá len 15 minút.

Aoyama a jeho tím sú aktuálne na 70 % vývoja tohto revolučného zariadenia a plánujú ho predstaviť na výstave Expo 2025 v Osake, ktorá sa začne v apríli budúceho roka. Pre verejnosť bude dostupných až 1 000 umývacích zážitkov denne, pričom záujemcovia sa môžu registrovať cez webstránku spoločnosti Science Co.

rikelab

Možno raz aj v sériovej výrobe

Hoci momentálne ide len o výstavnú atrakciu, spoločnosť Science Co. nevylučuje možnosť uvedenia domácich modelov v budúcnosti. Aoyama naznačil, že ich ambíciou nie je len umývanie tela, ale aj „očista mysle“.

Tento unikátny projekt, ktorý kombinuje technológie, umenie a starostlivosť o človeka, dokazuje, že vízie budúcnosti môžu ožiť aj po desaťročiach. Možno práve táto kapsula bude symbolom nového prístupu k osobnej hygiene.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú