Vedci z Tallinskej technickej univerzity (TalTech) v Estónsku vyvinuli novú sadu robotických nôh inšpirovaných kopytami losov. Táto inovácia umožňuje štvornohým robotom prechádzať zložité terény ako sú napr. bahnité alebo klzké povrchy.

Nové „losie nohy“ výrazne znižujú riziko zapadnutia do blata a zvyšujú energetickú efektívnosť robotov. Otvárajú nové možnosti v oblasti poľnohospodárstva, monitorovania prostredia či záchranných misií. Na tému upozornil portál Interesting Engineering.

Nový dizajn robotických chodidiel je založený na štúdiu zvieracích kopýt, najmä losov a ich schopnosti pohybovať sa po zložitom teréne. Štúdia preukázala, že kopytá losov sa pri kroku rozširujú a zmenšujú, čím zväčšujú kontaktnú plochu s terénom.

Roboty získavajú lepšiu stabilitu a energetickú efektívnosť

Vedúci projektu Simon Pierre Godon pri vývoji robotických kopýt čerpal skúseností zo svojej rodinnej farmy vo Francúzsku. „Zistili sme, že kopyto losa sa správa podobne ako prísavka. Pohyb rozširovania a sťahovania kopýt eliminuje podtlak a uľahčuje pohyb,“ vysvetlil Godon.

Tím vedcov vyrobil silikónové chodidlá pre robotov, ktoré napodobňujú pohyb losích kopýt. Testy na bahnitých povrchoch ukázali, že táto jednoduchá úprava znížila zapadnutie robotov do blata a saciu silu o polovicu a zredukovala spotrebu energie až o 70 %. Roboty sa zároveň dokázali pohybovať o 55 % rýchlejšie a vykazovali nižšie náklady na mechanickú prepravu o viac ako 38 %.

Vedci dokonca zistili, že rozštiepené kopytá prinášajú výhody aj na tvrdých a nerovných povrchoch, kde zvyšujú stabilitu. „Na rozdiel od očakávaní sme nepozorovali žiadne nevýhody tohto dizajnu na pevnom povrchu,“ uviedla vedúca výskumu Maarja Kruusmaa.

robot, kopytá, robot s losými kopytami
Simon Pierre Godon

Budúcnosť pohyblivých robotov

Testovanie prebiehalo v estónskych lesoch, kde robot s „losími nohami“ demonštroval mimoriadnu všestrannosť. Tento úspech môže otvoriť nové oblasti pre nasadenie štvornohých robotov. Najmä v prostrediach, ktoré sú pre tradičné robotické systémy neprístupné ako napríklad mokrade, bahnité polia, pobrežné mokrade či riečne ústia.

V budúcnosti by táto technológia mohla zohrávať dôležitú úlohu pri práci v poľnohospodárstve, pri monitorovaní životného prostredia alebo pri katastrofických udalostiach, kde roboty vybavené týmito „kopytami“ budú môcť bezpečne prekonávať aj najnáročnejší terén.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP