Lekári od spustenia služby elektronickej práceneschopnosti (ePN) vystavili takmer 468.000 ePN. TASR o tom informoval hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

K 23. júlu Sociálna poisťovňa evidovala 467 984 doručených ePN. „Za mesiac jún tohto roka už bol podiel ePN na celkovo vystavených PN takmer 92 percent (91,68 percenta). Elektronických PN lekári vystavili 54 491 a papierových PN 4 948,“ priblížil s tým, že papierová PN by mala byť vystavovaná len v prípadoch opravy chýb.

Medzi najčastejšie chyby podľa neho patria prípady, keď lekár zmenil začiatok ePN alebo ju ukončil ďaleko do budúcnosti či ak sa mu nepodarilo zapísať ePN do eZdravia pri jej vystavovaní. Ďalej ak ju vystavil neoprávnený lekár alebo ju nemožno ukončiť či predĺžiť, pretože exspirovala. „Samozrejme, problematika je zložitejšia, a tak sa z času na čas vyskytnú aj iné, ale tie len okrajovo,“ dodal Kontúr.

Lekári mohli ePN vystaviť od 1. júna 2022. Duálne obdobie vystavovania papierových a elektronických potvrdení o dočasnej pracovnej neschopnosti sa skončilo 31. mája 2023. Odvtedy sú lekári povinní vystaviť ePN, papierové potvrdenie môžu vystaviť len v hraničných prípadoch. Od roku 2024 sa do systému zapoja aj lekári špecialisti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú