Vedci z Utrechtskej univerzity (UU) v Holandsku objavili v rakúskych Alpách nanoplasty, ktoré sa tam preniesli vetrom z veľkých európskych miest. To podľa vedcov môže znamenať, že v ovzduší miest sa nachádzajú ohniská nanoplastov. Výskum bol zverejnený v pondelok v databáze ScienceDirect.

Skupina vedcov objavila nanoplasty vo vysokej nadmorskej výške v okolí meteorologickej stanice na hore Hoher Sonnblick v rakúskej spolkovej krajine Salzbursko. Je to prvý takýto objav v tejto oblasti, uvádza sa tlačovej správe univerzity.

Výskumníci odoberali vzorky snehu a ľadu s cieľom nájsť organické častice. Sneh a ľad odparovali a zvyšok pálili, aby tak mohli analyzovať výpary.

„Nečakane to smrdelo ako horiace plasty,“ povedal vedúci výskumného tímu Dušan Materič z Ústavu výskumu morí a atmosféry (IMAR) na Utrechtskej univerzite.

Experti zaznamenali prítomnosť viacerých druhov plastov, z ktorých väčšinu tvorili polypropylén a polyetyléntereftalát. Čiastočky plastov boli menšie než 200 nanometrov, čo je výrazne menej než plasty nájdené počas predchádzajúcich výskumov.

Dýchame to v našich mestách

„Je vysoko nepravdepodobné, že by tieto nanoplasty pochádzali z miestnych neobývaných alpských oblastí,“ povedal Materič. Jeho tím objavil koreláciu medzi vysokou koncentráciou nanoplastov a vetrom vejúcim smerom z veľkých európskych miest – najmä z priemyselnej oblasti Porúrie v Nemecku, ale aj z Holandska, Paríža či Londýna.

Ďalšie skúmanie podľa jeho slov potvrdilo domnienku, že nanoplasty sú naozaj prenášané vzduchom z mestských oblasti.

„Je to znepokojujúce, pretože to môže znamenať, že v našich mestách sú ohniská nanoplastov. Tie sa môžu nachádzať i vo vzduchu, ktorý dýchame,“ povedal. Vedci v tejto súvislosti uskutočňujú ďalší výskum.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP