Kybernetické útoky sa stávajú sofistikovanejšími, cielenejšími, rozšírenejšími a často zostávajú neodhalené. Uviedla v utorok Agentúra EÚ pre kybernetickú bezpečnosť (ENISA) v správe pre médiá. V poradí už 8. výročná správa agentúry, ktorá sídli v Aténach, je súhrnom hlavných kybernetických hrozieb, ktorým členské krajiny EÚ čelili od januára 2019 do apríla 2020.
V sledovanom období došlo k nárastu phishingu, čiže podvodných e-mailových útokov cez internet, spamov a cielených útokov na platformách sociálnych médií. Väčšina útokov je podľa správy finančne motivovaných. ENISA sa zamerala aj na situáciu v kybernetickom priestore EÚ počas pandémie nového typu koronavírusu. „Počas pandémie bolo vidieť, že kybernetickí zločinci rozvíjajú svoje schopnosti, rýchlo sa adaptujú a efektívnejšie sa zameriavajú na príslušné skupiny obetí,“ uvádza sa v správe agentúry.
ENISA pripravila rebríček najčastejších kybernetických hrozieb, ktorým boli vystavení obyvatelia krajín EÚ v rokoch 2019-20. Išlo o útoky za pomoci malvérov; útoky na konkrétne webové stránky; phishing; útoky na webové aplikácie; spamy – čiže nevyžiadaná elektronická pošta; útoky DDoS spôsobujúce čiastočné alebo úplné znefunkčnenie sieťovej či IT služby; krádež identity; zneužitie osobných údajov; interné hrozby v prostredí firiem; používanie škodlivého softvéru (botnety); priama fyzická manipulácia, poškodenie, krádež a strata údajov; únik informácií; využívanie ransomvérov, čiže škodlivého softvéru, ktorý zamedzí prístup k dátam; kybernetická špionáž a na konci rebríčka boli útoky typu cryptojacking, čiže hackerské útoky na internet vecí.
EÚ prijíma rázne opatrenia na posilnenie kapacít v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Do konca tohto roku predloží aktualizáciu súčasných právnych predpisov a novú stratégiu kybernetickej bezpečnosti a investuje viac do výskumu a budovania kapacít v oblasti kybernetickej bezpečnosti.
Zdroj: TASR
Teraz čítajú

Polícia našla trosky zrútenej rakety SpaceX, spoločnosť chce ich pôvod preveriť

Elektrické BMW na dvoch kolesách - takto môže vyzerať terénne enduro budúcnosti

Veľmi nepríjemný pohľad: Takto vyzerá aktuálne vesmírny odpad okolo Zeme na extrémne presnej animácii

ZAUJÍMAVÉ Výška až 150 metrov a hmoťnosť 18 000 ton. Raketa Sea Dragon mala byť vrcholom ľudského inžinierstva a väčšiu ešte dodnes nikto nepostavil

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Zarábajú násobky toho, čo bežný Slovák. Toto sú virtuálni influenceri generovaní cez PC, máme takého aj na Slovensku
Články, ktoré hýbu svetom

Poznáme dátum vydania ďalšieho Star Trek filmu, no iné veľkofilmy opäť odložili

PRIPOMIENKA Život s elektromobilom na Slovensku: Je to oveľa jednoduchšie ako sa zdá, staré mýty už dávno neplatia

Dvaja kamaráti z Brna predstavili čip, ktorý ti zjednoduší život. Stačí si ho nalepiť na mobil

Špinavý label z československých ulíc búra stereotypy. Slováci investovali tisíce, aby vytvorili „porno“ rodinu
