V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Počet kybernetických útokov na organizácie na Slovensku zaznamenal za posledný rok dramatický nárast. Každá slovenská organizácia čelila v priemere 1 443 útokom týždenne, čo predstavuje medziročný nárast o tretinu. Informáciu zverejnil Tomáš Valenta zo spoločnosti Check Point Software Technologies, ktorá monitoruje kyberbezpečnosť na globálnej úrovni.

Od začiatku decembra vzrástol počet útokov na jednu organizáciu na viac ako 2 000 za týždeň, čím Slovensko prekročilo globálny priemer. Najviac zasiahnutými oblasťami sú vládne inštitúcie, armáda a výrobné podniky.

Dominantný typ útokov

Najčastejším typom kyberútokov na Slovensku boli botnetové siete, ktoré tvoria 11,5 % zo všetkých útokov. Botnetové útoky sú zamerané na paralyzovanie systémov, často zneprístupňovaním kritických služieb alebo infiltrovaním zraniteľných infraštruktúr.

Podľa Valentových slov botnety prenikajú nielen do systémov na platforme Windows, ale útočia aj na zariadenia s operačnými systémami Mac a Linux. „Infekcia často začína zneužitím zraniteľností v rôznych platformách, čo vytvára kaskádové riziká naprieč odvetviami. Tento typ útokov predstavuje veľkú hrozbu pre vlády, podniky aj jednotlivcov závislých od funkčnosti kritických infraštruktúr,“ uviedol Valenta.

Freepik

V ostatnom polroku sa kybernetickí zločinci vo väčšej miere presunuli na využívanie webových stránok ako vektorov útoku. Až 71 % škodlivých súborov na Slovensku bolo doručených prostredníctvom webových stránok, čo znamená zmenu v zaužívaných praktikách, keď najčastejším spôsobom šírenia bol e-mail.

„Webové stránky sú dôležitým nástrojom komunikácie a biznisu, a preto ich kyberzločinci začali masívne využívať na skryté šírenie škodlivého kódu. Tento trend ohrozuje nielen spoločnosti, ale aj individuálnych používateľov,“ upozornil Valenta.

Nevyhnutnosť nulovej tolerancie

Valenta zároveň zdôraznil, že efektívna obrana pred kyberútokmi si vyžaduje prísnu nulovú toleranciu k akýmkoľvek bezpečnostným rizikám. „Zabezpečenie webových stránok a zavedenie preventívnych opatrení musí byť absolútnou prioritou. Ochrana kódu a bezpečnosť používateľov v online priestore závisí od kvality implementovaných bezpečnostných opatrení,“ varoval.

Útoky na kritické infraštruktúry spôsobujú kaskádové efekty, ktoré zasahujú široké spektrum odvetví. Nárast kyberútokov podčiarkuje dôležitosť budovania robustných kybernetických stratégií a neustáleho zlepšovania ochranných systémov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP