Digitálna mena bitcoin klesá, keďže globálne trhy znepokojila kríza čínskej developerskej spoločnosti Evergrande. Kryptomena za uplynulých 24 hodín podľa údajov stránky Coindesk zlacnela o 5,7 % na 42 955 dolárov za kus. Ostatné digitálne meny sa tiež prepadávajú. Kryptomeny ethereum a dogecoin si za 24 hodín odpísali 4,4 % a 6 %. Informuje o tom portál CNN.

Zlacnenie digitálnych mien nastalo po výraznom pondelkovom poklese amerického akciového trhu. Investorov totiž znepokojuje prehlbujúca sa kríza gigantického čínskeho developera Evergrande, ktorému hrozí bankrot.


Experti označujú problémy konglomerátu za veľkú skúšku pre Peking, pričom niektorí sa obávajú, či ohrozenie tejto firmy nevytvára situáciu podobnú tej, keď sa do ťažkostí v roku 2008 dostala americká banka Lehman Brothers.

Hoci Evergrande primárne pôsobí na čínskom trhu, investorov po celom svete jej problémy znepokojujú. Rozsiahle množstvo financií, ktoré si požičali čínske firmy, totiž už dlho považovali za hrozbu pre stabilitu trhu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú