Vyšetrovanie v súvislosti s trestným oznámením Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR pre informácie publikované na internetovej stránke Bádateľ naďalej pokračuje. Nikto zatiaľ nebol obvinený. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Jana Ligdayová. Trestné oznámenie na neznámeho páchateľa podal rezort v roku 2020.

„V danej trestnej veci je aj naďalej vedené trestné konanie, pričom obvinenie konkrétnej osobe vznesené nebolo. V tejto trestnej veci bolo požiadané Bahamské spoločenstvo o právnu pomoc, ktorá doposiaľ nebola vybavená,“ priblížila hovorkyňa.

O začatí trestného stíhania vo veci šírenia poplašnej správy informoval pred rokom vtedajší minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO).

Rezort podal trestné oznámenie pre informácie, ktoré občanov nabádali na občiansku neposlušnosť, marenie prijatých opatrení na zabránenie šírenia ochorenia COVID-19 či odmietanie očkovania.

Lovenie hoaxov a dezinformátorov ide často do stratena

Nedávno sme na Fontech.sk písali o práci špeciálneho tímu na lovenie hoaxov, ktorý podľa polície vlani odhalil až 200 dezinformácií.

Aj v súvislosti s ním sa objavilo niekoľko prípadov, kedy polícia úspešne vypátrala šíriteľov nepravdivých správ alebo príspevkov na Facebooku. Keďže jej však chýba právomoc takéto konanie akokoľvek stíhať, prípady vyšumeli do stratena a okrem spísania zápisnice či „návšteve policajtov doma“ dotyčných väčšinou nečakal žiadny postih.

Ako to bude v prípade webu Bádateľ.net, zatiaľ nie je jasné. Nejasná je aj spomínaná súvislosť s Bahamami, ktorú spomenula hovorkyňa. Podľa portálu Who.Is je doména zaregistrovaná cez spoločnosť Whoisprivacycorp.com ktorá slúži práve na zakrytie identity oficiálnych vlastníkov webu.

To by naznačovalo, že slovenská polícia sa po roku vyšetrovania nedostala ani k informácií o tom, kto kontroverzný portál vlastne registroval a koho má stíhať.

Firma pritom na webe výslovne uvádza, že v prípade súdnych príkazov identitu registrujúcich osôb odhalí.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú