Sultán Ahmad al-Džábir, ktorý predsedá klimatickej konferencii OSN v Dubaji, v sobotu povedal, že klimatický summit napreduje, ale „nie dostatočne rýchlo“, a opäť vyzval zúčastnené krajiny, aby sa vzdali presadzovania svojich parciálnych záujmov.

Ako informovala agentúra AFP, rokovania sú však obzvlášť napäté v súvislosti s výzvami, ktoré presadzujú ekologicky zmýšľajúce krajiny naliehajúce, aby postupne prestali využívať fosílne palivá. Proti tomu je ropný kartel OPEC a jeho vplyvný člen Saudská Arábia.

Džábir, napriek svojmu pôvodu z krajiny bohatej na ropy, v sobotu vyhlásil, že odklon od ropy, plynu a uhlia je nevyhnutný.
Nepodporil však rýchly prechod k ekologicky prijateľnejším palivám. Súčasne ale zdôraznil, že teraz je čas, aby spoločný záujem bol povýšený nad čiastkový.

Teraz je čas ukázať maximálnu flexibilitu, aby sme našli spoločnú reč. Teraz je čas zaradiť rýchlosť a dosiahnuť konsenzus,“ zdôraznil. Vyjadril tiež presvedčenie, že „existuje vyvážený a ambiciózny balík, s ktorým sa môžu stotožniť a mali by sa (na ňom) dohodnúť všetky strany.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP