V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Nemecko je na dobrej ceste splniť svoje klimatické záväzky do roku 2030, no odborníci upozorňujú, že za priaznivým vývojom stoja aj výnimočné okolnosti, ako pandémia COVID-19 a slabý výkon ekonomiky. Uviedol to vo štvrtok Hans-Martin Henning, predseda Rady expertov pre klimatické otázky (ERK).

Henning uviedol, že Nemecko by pravdepodobne nesplnilo klimatické ciele, ak by sa nezohľadnili rezervy vytvorené medzi rokmi 2021 až 2024. Emisie skleníkových plynov v tomto období klesli v dôsledku pandemických obmedzení a spomalenia ekonomiky. Tieto jednorazové faktory pomohli krajine dosiahnuť emisné limity stanovené zákonom o ochrane klímy.

Klimatická neutralita do roku 2045

Nemecký klimatický zákon určuje ročné limity emisií skleníkových plynov pre obdobie 2020 – 2030. Ak krajina v niektorom roku nevyčerpá celý povolený objem emisií, vytvára si emisnú rezervu, ktorú môže využiť v nasledujúcich rokoch.

Nemecko si stanovilo cieľ znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2030 o 65 % oproti roku 1990. Do roku 2045 plánuje dosiahnuť klimatickú neutralitu, čo znamená, že vypustí len toľko emisií, koľko dokáže absorbovať alebo uložiť. Na úrovni Európskej únie sa Nemecko zaviazalo znižiť emisie o 50 % do roku 2030 oproti úrovni z roku 2005.

otepľovanie planéty
Freepik

Experti upozorňujú na potrebu reálnych riešení

Rada expertov pre klimatické otázky je nezávislý päťčlenný orgán, ktorý hodnotí klimatickú politiku a poskytuje odporúčania vláde v Berlíne. Hoci Nemecko momentálne plní svoje ciele, experti varujú, že vláda by sa nemala spoliehať na jednorazové faktory, ako sú krízy či ekonomický útlm.

Trvalé znižovanie emisií si podľa nich vyžaduje dôslednú implementáciu politík, modernizáciu energetiky a podporu nízkoemisných technológií. Inak môže krajina v nasledujúcich rokoch čeliť náročnému prechodu, najmä ak dôjde k obnoveniu ekonomického rastu bez primeraných ekologických opatrení.

Zatiaľ čo Nemecko si pripisuje čiastočný úspech, debata o efektívnosti jeho klimatickej politiky pokračuje. Rozhodujúce bude, či si krajina udrží trend poklesu emisií aj v čase ekonomickej expanzie a zvládne prechod na udržateľný hospodársky model.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP