V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Polícia testuje telové kamery v Bratislave a Košiciach. Ide o pilotný projekt, v rámci ktorého bude 16 kamier pridelených policajtom v dvoch mestách. Zariadenia majú prispieť k zvýšeniu dôvery verejnosti v policajné zásahy a zároveň zabezpečiť ochranu policajtov aj občanov. Telové kamery sú dlhodobo požadované ľudskoprávnymi organizáciami. Ich zavedenie sa zrýchlilo po tragickom incidente v Košiciach, kde počas zásahu prišiel o život zadržaný muž.

Pilotný projekt, ktorý odštartuje 1. decembra, sa začne v Bratislave a Košiciach. Policajný zbor pridelí šesť kamier policajtom v Bratislave a desať v Košiciach. Prezídium Policajného zboru uviedlo, že príslušníci, ktorí budú kamery používať, prejdú pred ich nasadením špeciálnym zaškolením. Prezident Policajného zboru Ľubomír Solák potvrdil, že cieľom je v budúcnosti zabezpečiť telové kamery pre všetky krajské riaditeľstvá na Slovensku.

Reakcia na tragédiu v Košiciach

Zavádzanie telových kamier prichádza po medializovanom incidente v Košiciach, kde 5. novembra počas policajného zásahu utrpel zadržaný muž zranenia, ktorým na druhý deň v nemocnici podľahol. Táto tragická udalosť vyvolala vlnu kritiky zo strany verejnosti a otázky o správaní sa a zodpovednosti polície počas zásahov. Kamery by mohli slúžiť ako preventívny nástroj, ktorý pomôže predísť podobným prípadom a poskytne objektívny záznam o priebehu zásahov.

Telové kamery sú dlhodobou požiadavkou odborníkov na ľudské práva a občianskych aktivistov, ktorí upozorňujú na ich prínos pre transparentnosť a zodpovednosť polície. Tieto zariadenia môžu nielen odstrašiť od nevhodného správania, ale aj ochrániť samotných policajtov pred nepravdivými obvineniami. Plošné nasadenie však bude závisieť od úspechu pilotného projektu a od ochoty investovať do tejto technológie.

polícia, kamera
Pixabay

Prevencia aj výzva na financovanie

Telové kamery sa vo svete osvedčili ako nástroj na zlepšenie vzťahu medzi políciou a občanmi, no ich implementácia nie je bezproblémová. Náklady na nákup, údržbu a správu nahratého materiálu sú značné. Pilotný projekt na Slovensku je preto kľúčový pre posúdenie, či táto technológia prinesie želané výsledky. Ak sa osvedčí, telové kamery by sa mohli stať bežnou súčasťou policajného vybavenia aj na Slovensku.

Zavádzanie telových kamier ukáže, ako je slovenská polícia pripravená prijať nové technologické riešenia na zvýšenie transparentnosti. Očakáva sa, že prvé výsledky projektu môžu položiť základy pre diskusiu o rozšírení ich používania na celonárodnej úrovni. Verejnosť aj odborníci budú pozorne sledovať, ako sa projekt vyvíja a aký dopad bude mať na efektivitu a dôveryhodnosť polície.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú