Japonský podnikateľ Jusaku Maezawa zrušil misiu dearMoon, v rámci ktorej mal s celebritami absolvovať prvý turistický let okolo Mesiaca. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním na sobotné vyhlásenie organizátorov misie, píše TASR.

Okružný let okolo Mesiaca sa mal pôvodne uskutočniť do konca minulého roka, stanovený cieľ sa však stal „neuskutočniteľným“, uviedla misia v stanovisku na svojej webovej stránke. „Bez jasného časového harmonogramu v blízkej budúcnosti urobil Maezawa s ťažkým srdcom nevyhnutné rozhodnutie o zrušení projektu,“ oznámila.

„Všetkým, ktorí sa na tento projekt tešili a podporovali ho, sa za tento výsledok úprimne ospravedlňujeme,“ dodali organizátori. Ďalšie podrobnosti o príčine zrušenia projektu neuviedli.

Prvý turistický let okolo Mesiaca v spolupráci so spoločnosťou SpaceX malo s Maezawom absolvovať osem celebrít – americký youtuber Tim Dodd, DJ Steve Aoki, filmár Brendan Hall, juhokórejský hudobník TOP, britský fotograf Karim Iliya, írska fotografka Rhiannon Adamová, indický herec Dev Džoši a umelec Yemi A.D z Česka. Japonský podnikateľ si ich vybral z milióna uchádzačov.

Sám Maezawa už vo vesmíre bol. V roku 2021 strávil 12 dní na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), čím sa stal prvým vesmírnym turistom, ktorý cestoval na ISS za viac ako desať rokov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú