V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Izraelská armáda v stredu oznámila, že zachytila a zneškodnila ďalšiu raketu vypálenú z územia Jemenu. Incident potvrdili aj medzinárodné spravodajské agentúry AFP a Reuters.

„Po zaznení sirén, ktoré sa pred chvíľou ozvali vo viacerých oblastiach Izraela, sme zachytili raketu vypálenú z Jemenu,“ uviedla izraelská armáda vo svojom oficiálnom vyhlásení. Sirény varovali obyvateľov pred hrozbou a vzápätí nasledoval zásah izraelskej protivzdušnej obrany. O prípadných škodách či obetiach sa armáda zatiaľ nevyjadrila, no podľa dostupných informácií bola strela úspešne zneškodnená ešte pred dopadom.

Útok počas Trumpovho turné

Časovanie útoku je zvlášť pozoruhodné, pretože sa odohral počas zahraničného turné amerického prezidenta Donalda Trumpa po krajinách Blízkeho východu. Trump pritom len začiatkom mája oznámil, že Spojené štáty dosiahli dohodu o neútočení s jemenskými povstalcami známymi ako húsíovia. Napriek tejto dohode však napätie pretrváva a útok z Jemenu ukazuje, že situácia zostáva veľmi nestabilná.

Jemenskí povstalci z hnutia húsíov začali koncom roka 2023 útočiť na obchodné plavidlá v Červenom mori a Adenskom zálive. Svoje akcie označili za gesto solidarity s Palestínčanmi v Pásme Gazy. Výsledkom ich útokov bolo výrazné obmedzenie námornej dopravy cez strategicky významný Suezský prieplav. Týmto koridorom prechádza približne 12 percent svetového lodného obchodu, a preto sú tieto incidenty predmetom veľkého záujmu aj zo strany globálnych ekonomických aktérov.

JB 17 Saná - ¼udia skúmajú škody na mieste leteckého útoku vedenom Saudskou Arábiou v Saná 11. novembra 2021. Medzinárodná vojenská koalícia pod vedením Saudskej Arábie oznámila, že za uplynulých 24 hodín zabila v Jemene viac než 150 šiitských povstalcov poèas viacerých náletov na severe krajiny. FOTO TASR/AP People inspect the site of an airstrike by Saudi-led coalition in Sanaa, Yemen, Thursday, Nov, 11, 2021. (AP Photo/Hani Mohammed)

Spojené štáty a vojenská odpoveď

Reakcia USA na aktivity húsíov bola rýchla. Už začiatkom minulého roka, ešte počas administratívy prezidenta Joea Bidena, začalo americké vojenské námorníctvo cielené útoky proti cieľom v Jemene. V marci 2025 obnovila útoky aj Trumpova administratíva. Ministerstvo obrany Spojených štátov v apríli informovalo, že americké sily odvtedy zasiahli viac ako 1000 cieľov na jemenskom území.

Napriek snahám o diplomatické riešenia a dohody o prímerí zostáva región Blízkeho východu aj naďalej v stave vysokej nestability. Aktuálny útok na Izrael ukazuje, že dohody o neútočení zatiaľ neprinášajú očakávané výsledky a vojenská eskalácia na viacerých frontoch pokračuje. Odborníci varujú, že ak sa situácia rýchlo nevyrieši, môže dôjsť k ďalšiemu rozšíreniu konfliktu, ktorý už teraz ohrozuje nielen regionálnu bezpečnosť, ale aj globálny obchod.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP