Irán vypustil na obežnú dráhu svoj prvý vojenský satelit. Informovali o tom v stredu iránske Revolučné gardy. Prekvapivý krok sa odohral v čase zvýšeného napätia so Spojenými štátmi. Informácie o vypustení satelitu, ktorý podľa gárd nesie meno Núr, v preklade svetlo, však zatiaľ nik nezávisle nepotvrdil. Nevyjadrilo sa k nemu ani americké ministerstvo zahraničia alebo Pentagon.

Experti však okamžite vyjadrili obavy, či použitá technológia nemôže pomôcť Iránu vo vývoji medzikontinentálnych balistických rakiet. Islamská republika už nedodržiava ani žiadne obmedzenia stanovené v medzinárodnej jadrovej dohode. V čase, keď svet bojuje s pandémiou koronavírusu a historicky nízkymi cenami ropy, by vypustenie družice mohlo signalizovať ďalšie snahy Iránu pustiť sa do nových riskantných krokov.

Revolučné gardy na svojej oficiálnej stránke uviedli, že satelit sa úspešne dostal na obežnú dráhu 425 kilometrov nad zemským povrchom. Gardy ho označili za prvý vojenský satelit, aký kedy Teherán vypustil.

Irán sa v posledných mesiacoch už niekoľkokrát neúspešne pokúšal o vypustenie družice. Štátna televízia uviedla, že najnovší pokus sa odohral v stredu ráno.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom