Írsky Úrad komisára na ochranu dát (DPC) vyšetruje službu Instagram za jej zaobchádzanie s osobnými údajmi detí. Informuje o tom spravodajský portál BBC s tým, že v prípade zistenia porušenia zákonov o ochrane súkromia by aplikácii, ktorú vlastní spoločnosť Facebook, mohla hroziť vysoká pokuta.

Vyšetrovanie vychádza zo sťažností na to, že Instagram verejne sprístupnil kontaktné informácie na obchodných účtoch komukoľvek v aplikácii. Vlani vo februári dátový vedec David Stier analyzoval takmer 200-tisíc instagramových používateľov na celom svete a odhadol, že po vyše roka malo prinajmenšom 60 miliónov používateľov služby mladších ako 18 rokov možnosť jednoducho zmeniť svoje profily na obchodné.

Takéto účty musia mať zverejnené telefónne čísla a e-mailové adresy, ktoré okrem toho, že ich vidia ostatní používatelia, sa istý čas nachádzali aj v zdrojovom HTML kóde webstránok navštívených pri používaní Instagramu na počítači, čo mohli zneužiť hackeri.

Írsky regulačný orgán vyšetruje, či má Facebook právny základ pre spracúvanie osobných údajov detí a či využíva pre deti primeranú ochranu a obmedzenia na Instagrame. Samostatne tiež vyšetruje, či spoločnosť dodržiava európske nariadenie o ochrane osobných údajov (GDPR) v spojitosti s instagramovými kontami a nastaveniami účtu, pričom zisťuje či Facebook primerane chráni práva na ochranu údajov detí ako zraniteľných osôb.

DPC je popredný európsky regulačný orgán, ktorý dohliada na dodržiavanie GDPR. Úrad je zodpovedný za ochranu práva jednotlivcov na súkromie na internete a má právomoc ukladať vysoké pokuty.

Zdroj: SITA

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom