Pandémia koronavírusu ustupuje a na popredné miesto medzi infekčnými zabijakmi sa opäť dostala tuberkulóza. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza, že počet úmrtí na túto chorobu v roku 2023 dosiahol až 1,25 milióna, čo výrazne prevýšilo počet obetí COVID-19. Nová správa WHO tak ukazuje, že tuberkulóza (TB) sa opäť stala najväčším zabijakom medzi infekčnými chorobami. Na túto tému poukázal portál IFL science.

Na tuberkulózu zomrelo v minulom roku oveľa viac ľudí, než na COVID-19. Na koronavírus zahynulo 320-tisíc ľudí. Počet chorých na tuberkulózu dosiahol 10,8 milióna prípadov, čo je mierne viac ako v roku 2022. TB, spôsobená baktériou Mycobacterium tuberculosis, je síce v 85 percentách prípadov liečiteľná, avšak bez liečby má úmrtnosť takmer 50 percent. Najvyšší podiel infekcií, až 87 percent, zaznamenalo iba 30 krajín, pričom India, Indonézia, Čína, Filipíny a Pakistan spolu nesú až 56 percent svetovej záťaže.

Znovu oživená TB

Podľa WHO je tuberkulóza ochorením, ktorému možno predchádzať a ktoré je v mnohých prípadoch liečiteľné. Napriek tomu však na ňu ročne zomierajú milióny ľudí. Organizácia pripomína, že všetky členské štáty OSN a WHO sa zaviazali eliminovať globálnu epidémiu tuberkulózy do roku 2030. Hoci WHO označuje tento cieľ za vzdialený, uvádza, že niektoré pozitívne trendy naznačujú pokrok.

Počet úmrtí na TB totiž klesá. Okrem výnimiek počas rokov 2020 a 2021, keď pandémia narušila prístup k zdravotnej starostlivosti. Napriek súčasným číslam je úroveň úmrtnosti nižšia ako v rokoch pred pandémiou, keď v roku 2019 dosahovala 1,34 milióna úmrtí. Očakávania vzbudzujú aj nové liečebné možnosti. V súčasnosti je v tretej fáze klinického testovania až šesť nových vakcín, ktoré by mohli byť dostupné do piatich rokov.

pľúca,tubera,
Freepik

Eliminácia tuberkulózy do roku 2030

Boj s tuberkulózou však čelí veľkým finančným prekážkam. WHO uvádza, že v minulom roku bolo na prevenciu, diagnostiku a liečbu TB vyčlenených iba 5,7 miliardy dolárov. To je výrazne menej ako stanovený cieľ 22 miliárd dolárov ročne do roku 2027. Ešte horšia situácia je vo financovaní výskumu TB.

V roku 2023 bolo do výskumu vložených len 1 miliarda dolárov, pričom cieľ WHO je až 5 miliárd dolárov ročne. Generálny riaditeľ WHO Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus poznamenal, že fakt, že TB stále zabíja a ohrozuje milióny ľudí, je neakceptovateľný.

Najmä keď sú k dispozícii nástroje na jej prevenciu, diagnostiku a liečbu. WHO vyzýva všetky krajiny, aby splnili svoje záväzky a využívali dostupné nástroje na ukončenie epidémie TB. Hoci sa tuberkulóza stala najväčším infekčným zabijakom, existujú dôvody na optimizmus. Nové vakcíny, technologický pokrok v diagnostike a lepšie prístupy k liečbe prinášajú svetlo na konci tunela. Riešenie epidémie však bude vyžadovať koordinovaný prístup a zvýšené financovanie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú